Yaz saatiyle ‘geç’ maçlar

Enerji Bakanlığı’nın 300 milyon TL’lik yıllık tasarruf için yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirme isteği, ihracattan maç ve mesai saatlerine kadar pek çok işi etkileyecek. Türk takımlarının hafta arası Avrupa maçları, 22.45’te başlayıp gece yarısından sonra bitecek.

26.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Bakanlar Kurulu’na sunduğu teklif kabul görürse Mart 2013’te Türkiye saatini son kez ileri alacak ve sürekli yaz saati uygulaması başlayacak. Uygulama, Avrupa’da oynanacak maç saatlerinden, uluslararası piyasalara, ihracattan, mesai saatlerine kadar her alanda etki yaratacak. Bu etkileri önceden hesaplamak isteyen Enerji Bakanlığı ise Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) Diyanet İşleri Başkanlığı’na kadar pek çok kurumdan görüş alıyor. Bazı kurumlar olumlu görüş verirken, itiraz edenlerin başında ‘Avrupa’ya satışlarımız olumsuz etkilenir’ diyen ihracatçılar geliyor.

300 milyon lira

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik enerjisinin özellikle aydınlatmada kullanılan miktarından tasarruf etmek amacıyla yapılan yaz saati uygulaması, mevcut durumda 7 ay sürüyor ve bu sırada 45 derece Doğu meridyeni esas alınıyor. Uygulamanın kalıcı olması ve 12 ay sürmesi halinde her yıl ‘orta ölçekli’ bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.  Bu da parasal olarak 300 milyon TL’yi bulan bir tasarruf anlamına geliyor.

THY’den İMKB’ye

Enerji Bakanlığı, borsadan, turizme, spordan, çalışma saatlerine kadar pek çok alanda etkisi olacak uygulamaya yönelik çeşitli kurumların görüşüne başvurmaya devam ediyor. Bakanlık yetkilileri, bugüne kadar SPK, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Diyanet İşleri,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları (THY), ihracatçı birlikleri ve hatta yurtdışında bazı borsalarla görüştüklerini belirterek, “Beş ay daha 45’inci meridyende kaldığımızda saat farkı İngiltere’yle 3, Almanya’yla 2 saate çıkıyor. Ticari çevrelerden en çok ‘Bu ülkelerle ortak çalışma saatimiz azalıyor’ itirazı geliyor” dedi.

Finansta ekstra mesai

Mesai saatlerine yönelik finans sektörünün de bazı kaygıları olduğunu belirten yetkililer şu açıklamayı yaptı: “Bankacılık sektörü ile İMKB de bu konuya dikkat çekiyor. Ancak enerjide tasarrufun ülkemiz için önemini göz önüne alırsak, buna göre bazı yeni düzenlemeler yapılabilir. Örneğin SPK veya İMKB çalışma saatleri, yeniden düzenlenebilir. Bir saat fazla çalışma karşılığında mesai verilebilir. Bugün kurumlara baktığımızda geçmişte de uygulandı, çalışma saatleri değiştirilebiliyor. İç dinamiklerde bir maliyet oluşur ama tasarrufta da sonlu bir kaynağı kullandığımızı unutmayalım.”

Şampiyonlar Ligi 22.45’te UEFA Ligi 23.05’te başlayacak

Yaz saat uygulamasının kalıcı olması sporu da yakından etkileyecek. Uygulama, etkisini özellikle Galatasaray’ın direkt katılacağı, Fenerbahçe’nin ise elemeleri geçip adını yazdırmak istediği Şampiyonlar Ligi’nde gösterecek. Devler Ligi maçları, UEFA kuralları gereği tüm Avrupa’da aynı anda başlıyor. Saatler geri alınmazsa, daha önce 21.45’te oynanan Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi maçları bundan sonra 22.45’te başlayacak, 00.30’da bitecek. Uzatmalar halinde bitiş saati 01.00’i geçecek.
Yine Trabzonspor, Bursaspor ve Eskişehirspor ile temsil edildiğimiz UEFA Avrupa Ligi’nde de 22.05’te oynanan karşılaşmalar otomatikman 23.05’e kayacak. Bitiş saatleri ise uzatmalar halinde gece yarısı 02.00’ı bulacak.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.