Yaz ekranının Twitter rekabeti

4-7 Temmuz tarihleri arasında Twitter’da en çok konuşulan programlar.

07.07.2014 - 14:36 | Muzaffer Kurt

Cuma akşamı Sosyal TV izleyicileri birden fazla yeni program ile karşılaştılar. Kanal D’nin yeni yarışma programı Alabora ve Fox’un iddialı yaz dizilerinden Kiraz Mevsimi Cuma gecesi kıran kırana bir yayın gecesi yaşadılar. İzleyiciler arasında heyecan ile beklenen Alabora Cumayı Sosyal TV’de birincilikle kapatırken, Kiraz Mevsimi hemen arkasından ikinci sıraya yerleşti.

Alabora, Sosyal TV izleyicileri tarafından karışık duygular ile karşılanırken, Survivor ile karşılaştırılmaktan kaçamadı. Bu konuyla ilgili “Sahibinden satılık ikinci el Survivor #Alabora” ve “#alabora nedir resmen #survivor çakmasını yapmışlar. Ama çok kalitesiz olmuş üzgünüm.” gibi paylaşımlar yapıldı. Yarışmadaki açık oylama yöntemi de izleyicilerin ilgisini çekerek “#Alabora’daki açık oylamanın iyi bir yanı var ki #survivor’daki gibi insanın yüzüne gülüp arkasından kötü kelimeler kullanılmaz en azından” yorumları yapıldı. Sosyal TV izleyicileri yavaş yavaş taraflarını seçmeye başlarken, bir yandan da yarışmacıların özellikleri ile ilgili paylaşımlar yapıldı.

Kiraz Mevsimi’nde Sosyal TV izleyicileri “hayırlı, bol reytingli” bir dizi dileyerek “#KirazMevsimi’ni izliyorum çok güzel olmuş… Yolu açık reytingi bol olsun” gibi paylaşımlarla başlangıçlarını yaptılar. “Ne yapardım bilmem seni bir gün görmesem, sesini bile duymasam, ne yapardım bilmem.” ve “Hayat, büyülü bir oyundur ve bu oyunda ilkler asla unutulmaz!” alıntıları gece boyunca en çok paylaşılan alıntılar oldu. Gece boyunca en çok mention alan hesaplar @foxturkiye, @kirazzmevsimi, @serkancayoglu, @ozgecangurel, @filizpakman, @nezihcihan, @daghankuleqec ve @eliiifylmaz oldu.

Güneşi Beklerken izleyicilerinin heyecanlı bekleyişleri diziyi Cuma günü üçüncü sıraya taşıdı. Pazar günkü bölüm ile ilgili yorumlarını, fragmanları ve fotoğrafları paylaştı. 2,511 sosyal TV izleyicisi toplamda 3,586 Tweet attı ve yayılımda 4,193,783 kullanıcının Twitter akışındaki yerini aldı.

ATV’nin yaz dizilerinden Diğer Yarım bu Cuma da yayın gününü ilk beşte dördüncü sırada kapattı. Esma ve Zeynep’in yer değiştirme planına heyecan ile yaklaşan izleyiciler gece boyunca “Süper olmuş yahu :)) #DiğerYarım Valla bu kadar beklemiyordum sahne çok güzeldi”, “Poyraz Zeynep’i görünce ‘Hazır gelmişken isteyelim kızı desin’ ahaha” ve “Bayılıyorum şu Sabri Hoca Efendi’ye” gibi yorumlar paylaştı.

 

Sosyal TV’de Hafta Sonu

Cumartesi gününü yarışmalara ayıran Sosyal TV izleyicileri içeriklerini yoğunlukta O Ses Çocuklar ve Alabora için üretti. O Ses Çocuklar Cumartesi gününü 3,693 izleyiciden aldığı 4,617 toplam Tweet ile birinci sırada kapattı. Mustafa Ceceli ve Ece Zehra Hocaoğlu’nun ve Murat Boz ve Serdar Mertcan’ın düetleri büyük ilgi görürken, Hadise sempatik tavırları ile yine Sosyal TV izleyicilerinin dikkatini ve sevgisini kazandı. Yarışma konusunda eleştirilerini “Acun nerden para kazanacağını şaşırdı O Ses Çocuklar nedir?“ gibi paylaşımlarla dile getirmeye devam eden izleyiciler de vardı. “Bugün günlerden #OSesCocuklar ;) Hafta Murat’a kavuşmak için acayip hızlı geçiyor ben bunu anladım” diyen Murat Boz hayranları da şarkıcıyı yarışma boyunca yalnız bırakmadı. Alabora Cumartesi günkü yayınını da 2,983 kullanıcıdan aldığı 3,690 Tweet ile ikinci sırada yer aldı. Sosyal TV izleyicilerinin bir kısmından “Alabora’nın tek iyi tarafı Anıl İlter’in sunuculuğu. Yarışmacıların cast olduğu belli, bari ortaya ateş mateş yakmayaydın…” gibi eleştiriler almaya devam eden yarışma bir yandan da ikinci bölümü ile yavaş yavaş kitlesini oturtmaya devam etti. “#alabora program çok zevkli gerçekten nerde çekiliyor merak ediyoruz bir açıklama yapar mısınız Anıl Bey” ve “Hayırlı olsun çok güzel bir yarışma.” gibi paylaşımların da yapıldığı gecede en çok mention alan hesaplar “@kanald, @anililter, @urazka, @emreuslu, @ziyaturp, @survivoryorum14 ve @argostroloji oldu.

Pazar gününü tartışmasız birinci sırada kapatan, genç Sosyal TV izleyicilerinin en favori dizilerinden Güneşi Beklerken oldu. 9,682 kullanıcıdan toplamda 17,234 Tweet alan dizi yayılımda 12,584,403 kullanıcının Twitter akışındaki yerini aldı. En yoğun saatinde dakikada 174.4 Tweet alan dizi kendi rekorunu kırdı. Güneş’in Kerem’in ikiz kardeşi çıkması olay yarattı ve Kerem’in Zeynep’i kaçırıp ormana götürmesi Sosyal TV izleyicilerini ekrana ve klavyelerinin başına kilitledi. O Ses Çocuklar Pazar günkü yayınında birincilik koltuğunu Güneşi Beklerken’e kaptırsa da Sosyal TV’yi ikinci sırada kapattı. Düelloların yapıldığı bölümde jürilerin kararı ve yarışmanın genel ortamı Sosyal TV izleyicisinin dikkatini çekti. “Bir çocuk O Ses Çocuklar yarışmasına katılacak ne yaşamış olabilir ya. Siz nasıl ailesiniz nasıl çocuk yetiştiriyorsunuz ya.” ve “Açıkçası #OSesÇocuklar yarışmasının katılan çocuklar için psikolojik çöküntü oluşturabileceğini düşünüyorum. Aileler çocuklarına kıyıyor!” gibi eleştiriler paylaşıldı. Jürilerin tatlığına dikkat çeken izleyiciler bir yandan da çocukların performanslarını değerlendirdi. Murat Boz hayranları gene şarkıcıyı yalnız bırakmadı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 4-5-6 Temmuz 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.