Yayın yasağı bu kez askeri mahkemeden

Hükümet’in Hakkari-Dağlıca saldırısından sonra getirdiği yayın yasağının Danıştay tarafından durdurulmasının ardından; bu kez askeri mahkeme

13.11.2007 - 09:41 | MediaCat

Hükümet’in Hakkari-Dağlıca saldırısından sonra getirdiği yayın yasağının Danıştay tarafından durdurulmasının ardından; bu kez askeri mahkeme PKK’nın bu saldırı sırasında kaçırıp serbest bıraktığı 8 askeri tutuklayıp; yayın yasağı getirdi.

Karar, Van’daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından, askeri savcılığın talebi üzerine alındı.

Van’daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, “Soruşturmanın amacından saptırılmaması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve yanlış anlamalara sebebiyet verilmemesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması” gerekçesiyle “tüm yazılı ve görsel basın ve medya kuruluşlarına; soruşturma konusuyla ilgili bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama faaliyetlerinin kısıtlanarak, soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yapma yasağı konulmasına” karar verdi. Karar, askeri savcılığın talebi üzerine alındı.


Hükümet de yayın yasağı kararı almıştı

Hakkari-Dağlıca’daki saldırının ardından hükümet 24 Ekim 2007’de “güvenlik güçlerine dönük zaaf imajı yayan, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen” radyo ve TV yayınlarını durdurma kararı almış ve RTÜK kararı tüm yayın kuruluşlarına tebliğ etmişti.


Danıştay’ın son kararı: Hakkari için yayın yasağı yok

Muhalefet ve basın-yayın kuruluşları kararı “sansür” olarak nitelemiş; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Durdurma kararının çelişkili ve muğlak içeriği nedeniyle bazı yayın kuruluşları, şehit cenazelerinin naklen yayınını bile durdurma zorunluluğu duymuşlardır. Getirilen sansürün, yabancı televizyonların Türkiye’yi de kapsayan yayınları karşısında bilgilenme hakkı yönünden etkisiz kalacağı da ortadadır. Yasaya aykırı olarak getirilen sansürün, başvurulduğu takdirde Danıştaydan döneceğini düşünüyoruz” açıklaması yapmıştı.


Danıştay: Bilgi edinme yolları kapatılamaz

Yayın yasağının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay’da dava açılmış, Danıştay 13. Dairesi söz konusu kararın yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu.

13. Daire’nin yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinde, “sınırları belli olmayan bu tür yayın durdurmanın, yayıncı kuruluşları yapılacak yayınlarla ilgili olarak bu yasağa uyma konusunda tereddüte düşüreceğinin kuşkusuz olduğuna” işaret edilmiş; bunun yayın özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilmişti.

Hükümet’in Danıştay’ın bu kararına yaptığı itiraz da, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşülmüş, yerinde görülmeyerek reddedilmişti. Kurul bu kararın gerekçesinde; “basın özgürlüğünün düşünceyi belirtme, yayma ve öğrenme özgürlüğünü de kapsadığını” belirtmiş, hükümetin “sınırı ve kapsamı belli olmayan bu yasakla, yetkisini aştığını, halkın tüm bilgi edinme yollarını kapattığını” vurgulamıştı.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.