Yatırım Ajansı’ndan Japon yatırımcıya çağrı

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı heyeti bir haftalık Japonya temaslarını tamamlayarak yurda

08.02.2008 - 12:23 | MediaCat

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı heyeti bir haftalık Japonya temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Japonya’nın önde gelen sanayi bölgesi Kyushu’yu temsilen
25 kisilik iş adamları ve üst düzey yöneticilerden oluşan bir heyet Şubat ayı sonunda Türkiye’deki yatirim imkanlarini arastimak ve yerinde incelemelerde bulunmak amacı ile
ülkemize resmi bir ziyarette bulunacak.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, 5-8 Subat 2008 tarihleri arasinda Japonya’nın Kansai ve Tokyo bölgelerinde gerçekleştirdikleri temasları tamamlayarak yurda döndü. Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz; ağırlıklı olarak iletişim teknolojileri, elektronik, ev aletleri, enerji, otomotiv ve alt yapı sektörlerine ilişkin olarak yürütülen temaslar sonucunda, Japon yatırımcının Türkiye’yi coğrafi konumundan ve çevre ülkelerle olan tarihsel ve kültürel bağlarından dolayı, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu gibi bölgelere açılmak için tam anlamı ile stratejik bir üs olarak benimsediklerini belirtti. Korkmaz; ‘Japon yatırımcılar, projelerine göre uygun sanayi ve sosyal dokuya sahip olan Türkiye’nin her bölgesine yatırım yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler.’ şeklinde konuştu.


Türkiye Yatırım Ajansı Seminerine Büyük İlgi

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Japonya temasları sırasında ülkenin önde gelen sanayi bölgesi Kansai’ın İş Federasyonu (KANKEIREN), Japonya Ekonomi Federasyonu (KEIDANREN) ve her iki bölgedeki Ticaret Odaları üst düzey temsilcileri ile bir araya geldi. Ajans tarafından, Japonya Dış Ticaret Teşkilatı işbirliği ile düzenlenen ‘Türkiye’de Yatırım’ konulu seminer ise 200 üzerinde firmanin temsilcisi ve kalabalık bir basın ordusu tarafından ilgilyle karşılandı. Başkent Tokyo’da gercekleşen seminerde Japon yatırımcılara hitab eden Yatırım Ajansı Baskanı Alpaslan Korkmaz Japonya’nın Türkiye için stratejik öneme sahip ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, Japon yatırımcıların ülkemize yönelik yatırımlarını arttırmaları konusunda gereken her türlü desteğin verileceğini vurguladı. Seminere, T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz’ın yanısıra, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş da konuşmacı olarak katıldı.


AB Vizyonu Büyük Önem Taşıyor

Bir haftalık temasları değerlendiren Ajans Başkanı Korkmaz, henüz Türkiye’de yatırım gerçekleştirmeyen bir çok Japon kuruluşun üst düzey temsilcileri ile de bir araya gelme fırsatı bulduklarını ifade ederek, görüşmeler esnasında bu kuruluşların, hali hazırda Türkiye’de bulunan Japon firmalarının kendileri için cok onemli referanslar olduğunu belirttiklerini söyledi.

Ülkemizde

faaliyet gösteren Japon firmaların Türkiye’ye özellikle iş gücü kalitesi ve verimlilik açısından tam not verdiklerini kaydeden Korkmaz; temaslar sırasında tüm kuruluşlardan Türkiye’nin son 6 yılda elde ettiği büyüme ve başarı ile gerçekleştirilen yapısal reform süreci nedeni ile dikkat çektiği konusunda görüşler aldıklarını söyledi. Korkmaz ayrıca, Japon iş çevreleri için Türkiye’nin kararlı AB hedefinin özellikle önem taşıdığını, Japon yatırımcılar için bu hedefin güven telkin ettiğini ve çalışmaların Türkiye’nin uzun vadeli vizyonunu yansıtmasından memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Yatırım Ajansı tarafından Japonya’da gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Japonya’nın önde gelen sanayi bölgesi Kyushu’yu temsilen 25 kisilik iş adamları ve üst düzey yöneticilerden oluşan bir heyetin Şubat ayı sonunda Türkiye’deki yatirim imkanlarini arastimak ve yerinde incelemelerde bulunmak amacı ile ülkemize resmi bir ziyarette bulunacağı kaydedildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.