MediaCat

Yaşın kaç olursa olsun, eğlence seninle olsun

Chupa Chups’un Türkiye’de çekilen ilk reklamının detaylarını markanın pazarlama müdürü Gülçin Günlü anlatıyor.

Yaşın kaç olursa olsun, eğlence seninle olsun

Perfetti Van Melle markalarından Chupa Chups, Türkiye’deki 20 yıllık yolculuğunda ilk kez yerel bir reklam kampanyasına imza attı. Markanın yeni iletişim hamlesinin detaylarını Chupa Chups Pazarlama Müdürü Gülçin Günlü’den dinliyoruz.

Türkiye’deki 20’nci yılınızda, ilk kez yerel bir reklam kampanyasıyla hedef kitlenizin karşısındasınız.

Bugüne kadar Türkiye’deki iletişimimizi globalden gelen yönlendirmelerle yaptık ama bu kez bir şansımız oldu, reklam filmini Türkiye’de çektik. Tüm ana kanallarda, prime-time ve off-time olarak aralık sonuna kadar yayına devam edeceğiz.

Ajansa nasıl bir brief ile gittiniz?

Bizim marka söylemimiz yurtdışında “Forever Fun”, Türkiye’deyse “Bitmeyen Eğlence”. Chupa Chups lolipop kategorisinin mucidi; dünyada lolipop diye bir kategori yokken çıkmış bir marka. Türkiye’de de kategori lideriyiz ama bugüne kadar hiç iletişimini yapmamıştık. Artık tüketiciye bitmeyen eğlencenin ne olduğunu anlatmak, hayatlarında eğlence anları yaratmak ve bu bağlamda onlara ilham olmak istiyoruz.

Hedef kitlemiz 15-45 yaş arası tüketiciler. Brief’imiz de bu yaş grubuna günün akışında kaybettiği, unuttuğu anlarda eğlenmeyi, eğlenceyi hatırlatmak yönündeydi. “Yaşın kaç olursa olsun, eğlence seninle olsun” diyoruz. Bu mucit markanın kendisine yakışır biçimde tüketicinin hayatına girdiği, ona dokunduğu andan itibaren hayatına oyun ve neşe kattığını vurgulamak istedik. Kampanyamız da tamamen marka imajını, bu marka söylemini destekliyor.

Markanın Türkiye’deki ilk özgün kampanyası. Neden şimdi?

Chupa Chups’un yolculuğu 1958 yılında, Barselona’da başladı. Türkiye’ye 2003 yılında girdi, dolayısıyla 20 yıldır hayatımızda olan ama iletişim anlamında herhangi bir destek vermediğimiz bir marka. Bugün oyunu başka bir safhaya taşıyoruz dediğimiz bir döneme geldik şirket olarak açıkçası. Yeni aldığımız bir yatırım kararıyla artık ürünlerimizi Türkiye’de üretebiliyoruz. İlk üretimimizi ağustos ayında gerçekleştirdik. Bizim için çok önemli bir gelişme. Lokal üretimimiz de başladığı için tüketicimizle hakkını vererek iletişim kurmak istiyoruz.

Sağlıklı yaşam söylem ve pratiklerinin hayli revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Bu eğilim Chupa Chups’un imaj ve satışlarına nasıl yansıyor?

Evet, tüketici hassasiyetleri var ama biz kendi markalarımızda böyle bir etki görmüyoruz. Son yıllarda şanslı bir şekilde büyüyoruz, hem tüketim hem de ciro anlamında. İşin aslı, kategoride de bir gerileme gözlemlemiyoruz.

Bu ürünlerin -Chupa Chups’un da marka söylemiyle uyumlu olarak- eğlence yaratma, gün içinde kendini ödüllendirip şımartma gibi anlamları var tüketici için. Dolayısıyla, kategoride küçülme olmaması bir yana, tüketim anlamında da ciddi bir artışımız var.

Kampanyayı takiben gelecek dönem için ajandanızda neler var?

Ufukta çok güzel projelerimiz var. TV reklamımız aralık sonuna kadar yayında kalacak. Eşzamanlı olarak dijitalde de olacağız. Bunun yanı sıra sene boyunca açıkhava mecralarında da yer alacağız.

PR aktivitelerimiz olacak, influencer’larla birtakım işbirlikleri planlıyoruz. Amacımız, o küçük eğlence anlarını insanlara her anlatabilmek ve karşılarına çıkabilmek. Bu bağlamda, ürün tarafında da, Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Özetle 360 derece, güçlü bir planla geliyoruz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.