MediaCat

Yaşamak ve yaşatmak için

Montefiore Health System’dan organ bağışının önemine dikkat çeken dijital platform.

Yaşamak ve yaşatmak için

ABD Ulusal Böbrek Vakfı’na göre, ABD’de böbrek bağışı bekleme listesinde yaklaşık 100 bin hasta bulunuyor. Bir hasta böbrek nakli için ortalama üç ila yedi yıl beklerken, her gün yaklaşık 12 kişi ise hayatını kaybediyor. New York merkezli hastane ve sağlık hizmeti sağlayıcısı Montefiore Health System, reklam ajansı Alto ile birlikte organ bağışına ihtiyaç duyan hastaların bağışçılarla iletişimini kolaylaştırma hedefiyle yeni bir dijital platform başlatıyor.

Live and Let Live platformu, hastaların kişisel hikâyeleri ve yapay zekânın katkılarıyla hazırlanmış filmler aracılığıyla insanlara hayatları organ bağışına olanların geleceklerini nasıl değiştirebileceklerini göstermeyi hedefliyor.

Videolar için hastalardan kısaca kim olduklarını, ne için yaşadıklarını ve geleceğe dair hayallerini anlatmaları isteniyor. Bunlar ilgili görüntülerle birleştirildikten sonra yapay zekânın filmlere eklenebilecek ek görüntülere dair önerileri doğrultusunda filmler tamamlanarak yayınlanıyor.

Montefiore’nin organ nakli şefi Dr. Milan Kinkhabwala platformun çıkış noktasını, “Çoğu zaman bu hastalar potansiyel bağışçılarla nasıl konuşulacağını bilmiyor veya bu konuşmayı başlatmıyor. Bu konuda endişeleri var. Bu platform, en başta bağışçı bulma konusunda proaktif olmalarını engelleyen duyguları yıkmayı hedefliyor” sözleriyle açıklıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.