Yaşam maliyetinde İstanbul kaçıncı sırada?

Global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in beş kıtada 214 şehri kapsayan 2012 yılı Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçları açıklandı.

12.06.2012 - 00:00 | MediaCat

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in beş kıtada 214 şehri kapsayan 2012 yılı Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçları açıklandı. 2012 yılında dünyanın en pahalı şehri Tokyo olurken, geçen senenin en pahalı şehri olan Luanda, bu sene ikinci sırada yer aldı.

İstanbul ise geçen yıl 70. sıradayken bu sene 79. sıraya geriledi. Bu seneki ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’na göre Avrupa şehirleri yaşam maliyeti sıralamasında geçmiş yıllara göre listede daha gerilere gitti.  
 
Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın her yıl gerçekleştirdiği en önemli araştırmalarından biri olan ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’ sonuçlandı. Çokuluslu şirketler ve hükümetlere yurtdışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda rehberlik eden ‘Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’, altı kıtada 214 şehirde gerçekleştirildi.

Tokyo pahalılık şampiyonu
Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giysi, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılının en pahalı şehirleri Tokyo, Luanda ve Osaka olarak sıralandı. Moskova ve Cenevre 4 ve 5. olarak geçen seneki sıralamalarını korurken, Zürih geçen seneye göre yaşam maliyeti listesinde bir sıra yükselerek 6. oldu. Yaşam maliyeti en düşük şehir ise Karachi oldu. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 70. sırada yer alan İstanbul, bu sene listede 79. sırada yer alarak, yaşam maliyeti açısından geçen yıla göre daha ‘ucuz’ bir şehir olarak listede yerini aldı.

Döviz kurlarındaki hareketlilik sıralamaları etkiledi
100 puana sahip referans şehir New York’un baz alındığı Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nda, data toplama evresinde dünyada yaşanan doğal afetler, ekonomik ve politik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki hareketlilik, enflasyon ve konaklama ücretlerinde olan dalgalanmalar yaşam maliyetlerini belirli oranlarda etkiledi.  Bu sene yaşam maliyeti sıralamasında Tokyo birinci oldu ve son sıradaki Karachi’den 3 kat daha pahalı bir şehir olarak dikkat çekti.

Avrupa şehirleri sıralamada geriledi; Moskova yine birinci sırada
Bu yılki araştırmada, Moskova Avrupa’daki en pahalı şehri unvanını korumaya devam ederken, ilk 10’daki diğer Avrupa şehirleri Cenevre ve Zürih oldu. Cenevre 5’inci olurken, Zürih 6’ıncı sırada yer aldı. Bern 14. sırada kendisine yer bulurken, Londra 25’inci, Paris 37’inci, Milano 38’inci, Roma 42’inci, Stokholm 46’ıncı, Viyana 48’inci, Amsterdam 57’inci, Helsinki 65’inci ve Prag 69’uncu oldu. 2011 yılına kıyasla, Viyana 12, Amsterdam 7, Helsinki 23 ve Prag 22 basamak gerileme göstererek ucuzladı.

Asya Pasifik yükselişte
Dünyanın en pahalı şehri geçen senenin ikincisi Tokyo olurken, geçen yıl da ilk 10’da olan Osaka 3 basamak yükselerek bu yıl kendisine 3’üncü sırada yer buldu. Osaka ayrıca, Asya’da en pahalı ikinci şehir unvanını da elde etti. Listede Singapur 6’ıncı, Hong Kong 9’uncu ve Nogaya 10’uncu sırada yer aldı. Bu kıtada pahalılığın artışını etkileyen faktörler arasında ise Çin para birimi Yuan’ın yükselişi; konut, ulaşım, yiyecek, giyim gibi farklı ihtiyaç kalemlerinde görülen fiyat artışının yanı sıra yoğun talebe karşın kısıtlı konaklama imkanları sayıldı.

Beyrut, Abu Dhabi’yi solladı
Genel olarak expat dünyası olarak bilinen Ortadoğu’da, en pahalı şehir unvanını listede 67’inci sırada yer alan Beyrut elde etti. Abu Dhabi 76’ıncı sırada yer alırken, Dubai 94’üncü, Riyad 123’üncü ve Suudi Arabistan’ın en ucuz şehri Cidde 186’ıncı sırayı aldı. New York’a kıyasla bazı kalemlerin ve hizmetlerin daha az fiyat artışı göstermesi ve konut ücretlerin az da olsa düşmesi ile tüm Ortadoğu şehirleri sıralamada gerileme gösterdi.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.