MediaCat

Yapay zekâyla yaratılan hiç var olmamış takımlar

Kadınların futbol oynamasının 40 yıl öncesine kadar yasak olduğu Brezilya’da Itaú Unibanco’dan tüm kadın futbolcuları onurlandıran kampanya.

Brezilya’da 1941 yılında çıkarılan bir kararname, kadınların “doğalarına uygun olmayan” sporları yapmalarını yasaklamış, pek çok kadın da kararnamenin tarihe karıştığı 1983 yılına kadar spor hayallerinden koparılmıştı. 40 yıl öncesine kadar kadınların futbol oynamasının yasak olduğu Brezilya’da tüm milli futbol takımlarının sponsorluğunu üstlenen Itaú Unibanco, tüm kadın futbolculara saygılarını sunma arzusuyla ajansı GALERIA.ag ile birlikte yapay zekâ kullanarak hiç var olmamış Dünya Kupası takımları yarattı.

50’li, 60’lı ve 70’li yıllarda hiç var olmamış takımların canlandırıldığı kampanyanın yaratımı için eski futbolculara, tarihçilere, sosyologlara ve uzmanlara kulak verildi. Elde edilen veriler doğrultusunda, yapay zekâ kullanımıyla sahaya hiç çıkmayan kadın futbolculardan takımlar oluşturdu.

Basılı ve dijital mecraları kapsayan kampanya sporun üç öncü ismine; Vespasiano’da oynayan ve gizlice spor yapan Iolanda, 70’lerde forma giyen ve halihazırda ülkenin en çok ödül kazanan teknik direktörü Dilma Mendes ve 80’li yıllarda oynayan Pretinha’ya odaklanıyor.

Ülkede kadın futbolunun tarihinin zenginliğine vurgu yapan Itaú Unibanco Pazarlama Başkanı Thaiza Akemi, “Ne var ki Brezilyalıların çoğu bir zamanlar kadınların bu sporu yapmasının yasak olduğunu bilmiyor. Dünya Kupası gibi önemli bir anda bu tarihe ışık tutmak, o kadınların hayal ettikleri ve başardıkları her şeyi onurlandırmanın bir yolu. Tüm milli takımların sponsoru Itaú, bu geçmişe görünürlük kazandırmak, diyaloğu daha fazla insana ulaştırmak ve gelecekteki takımları güçlendirmek için üzerine düşeni yapmak istiyor” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.