MediaCat

“Yapay zekâ teknolojileri pazarlamanın DNA’sını dönüştürecek”

Multinet Up CMO’su Bora Işık, şirketin yapay zekâ odaklı projelerinin arkasındaki yaklaşımı aktardı.

1,5 milyondan fazla kart kullanıcısı, 37 binden fazla kurumsal müşteri ve 57 binden fazla üye iş yerine uçtan uca dijital çözümler sunan Multinet Up, tamamen yapay zekâ ile geliştirilen hizmet kanalı KurumsalSeyahatCozumu.com’u tanıttı. Multinet Up CMO’su Bora Işık, sitenin canlıya alınma sürecini ve Multinet Up’ın yapay zekâ odaklı projelerinin arkasındaki yaklaşımı MediaCat ile paylaştı.

KurumsalSeyahatCozumu.com’un çıkış noktasını dinleyerek başlayalım.

KurumsalSeyahatCozumu.com, MultiTravel’ı tanıtan ve firmaları MultiTravel’a yönlendiren bir kaynak olarak hizmet veriyor. Sitenin amacı MultiTravel’ın sunduğu kolaylık ve avantajları detaylı bir şekilde sergileyerek, şirketlerin iş seyahatleri kapsamındaki konaklamalarını daha etkin ve verimli bir şekilde yönetmelerine olanak tanımak. Bu amaca hizmet edecek yeni bir web sitesi devreye almayı planladığımızda tüm süreç boyunca yapay zekâ araçlarının sağladığı operasyon gücünden yararlanmayı istedik ve projeyi yüzde 100 yapay zekâ aracılığıyla hayata geçirmeye karar verdik.

Yapay zekâ ile çalışmak proje geliştirme sürecine ne gibi katkılar sağladı?

Yapay zekâ araçlarını etkin kullanabilirseniz, bu size müthiş bir operasyon gücü veriyor. Bizim için de bu süreçteki en büyük avantajlardan biri, ekip üzerindeki operasyonel işleri yapay zekâya devretmek oldu. Her biri işinde uzman, vizyon ve stratejiye sahip, öğrenmeye meraklı küçük bir ekiple çok daha hızlı sonuçlar elde ettik ve çok daha iyi bir ekip olduk.

KurumsalSeyahatCozumu.com’u, 300’ün üzerinde yapay zekâ aracını inceleyerek bin saatten uzun süren bir çalışma ile hayata geçirdik. Generative AI, Speech to Text, AI Content Writer gibi birçok dikey teknoloji kullanılarak domain seçimi, dijital kampanyaların oluşturulması ve içeriklerin, görsellerin, videoların üretilmesi gibi her adımı yapay zekâ ile gerçekleştirdik.

Proje sürecinde önemsediğimiz bir diğer konu da yapay zekâ ve robotik süreç otomasyonunun birleşmesiydi. Yapay zekâ ile içeriklerin oluşturulmasında hem yapay zekâ araçlarını hem de RPA araçlarını kullandık. İki birbirinden bağımsız noktayı, API’ları kullanıp entegratör araçlarla birleştirdik. Bu sayede hem yapay zekâ araçlarının birbirleriyle çok daha uyumlu konuşmasını hem de insan tarafından girilmesi istenen alanların RPA tarafından doldurulmasını sağladık. Titizlikle yürütülen bu süreç sayesinde oldukça içimize sinen bir proje ortaya çıktı. Siteyi henüz canlıya almış olmamıza rağmen yüzde 32 kaliteli lead oranı yakaladık.

Sizce projenin en güçlü yönü neydi?

Tüm bu düşünsel ve operasyonel süreç sadece hizmeti ortaya çıkarmakla ve MultiTravel kullanıcılarının deneyimini geliştirmekle kalmadı, tüm pazarlama ekibimizin yapay zekâ ile daha da yakınlaşmasını ve bu teknolojilerin sunduğu olanaklara dair genel resmi görmelerini kolaylaştırdı. Marka iletişiminden dijital pazarlamaya, CRM’den kurumsal iletişim birimlerine kadar tüm pazarlama ekibi yapay zekâ araçlarıyla içli dışlı oldu. Yapay zekâ teknolojisinin insan yeteneklerini yeni boyutlara taşıdığına tanık olmak ve hızla gelişen teknoloji dünyasındaki yeniliklerin izini sürmek, tüm ekipte bu bağlamda bir bilinç oluşmasına yol açtı. Bence bu kazanım, proje ile elde ettiğimiz iş sonuçları kadar, hatta belki o sonuçların kendisinden bile daha değerli oldu.

İlerleyen süreçte yapay zekâ teknolojileri sadece işi yapma şeklimizi değiştirmekle, daha verimli kılmakla kalmayacak; birkaç yıl gibi kısa bir sürede pazarlamanın DNA’sını dönüştürecek. Bugün optimize sonuçlar almak için kullandığımız bu araçlar, marka yönetiminden pazar araştırmalarına, segmentasyona, hedeflemeye, dijital pazarlamaya ve pazarlama iletişimine neredeyse tüm alanlarda düşünme biçimimizi ve problemleri ele alırken benimsediğimiz yaklaşımı etkiliyor.

Aslında inovatif bir kültür geliştirmekten bahsediyorsunuz…

Evet, işte tam da bu nedenle yapay zekâya yatırım demek aynı zamanda yeteneğe yatırım demek. Yani olay bu araçları kullanmakla bitmiyor. Meraklı olmak ve öğrenmek daha kıymetli. Ekibimdeki arkadaşların hızla gelişen teknoloji dünyasındaki yeniliklerin izini sürdüğünü görmek, en az, stratejiyi ve vizyonu daha az operasyonel eforla hayata geçirebiliyor olmaları kadar değerli. Çünkü aslında daha yeni başladık. Ekip her yeni projeyle daha çok şey öğreniyor, yeni sorular ışığında sürekli meraklı kalıp yeni bir şeyler üretmek istiyor. Bu sürekli öğrenme hali, sonuç odaklı çalışma yaklaşımımızla birleşince sonuç da muhteşem oluyor. Zaten bence başarı, tek bir zihin vizyonundan çok, işine meraklı birçok ruhun uyumlu çabasıdır.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.