MediaCat

Yapay zekâ 2024’te yaratıcı sektörde neleri değiştirecek?

Adweek sordu, ajans liderleri yanıtladı.

2023’te sektör bağımsız olarak en çok konuştuğumuz kavram yapay zekâydı. Pek çok alanda iş süreçlerini hızlandırdığına ilişkin şüphe bırakmayan teknolojinin yaratıcı sektörü nasıl dönüştüreceğine yönelik sorular ise yıl boyunca sektör medyası ve Cannes Lions gibi uluslararası yaratıcılık festivallerinin gündemini meşgul etti. Soruların tamamı yanıt bulmuş olmasa da, pek çok ajans ve reklamveren kampanya geliştirme süreçlerine yapay zekâyı entegre etme cesaretini gösterdi ve ortaya pek çok yenilikçi iş çıkardı.

Peki yapay zekâ 2024’te sektörün geleceğine nasıl yön verecek? Adweek’ten Kyle O’Brien’ın temas kurduğu ajans liderlerinin paylaştığı yanıtlar şöyle:

Stevie Archer, SS+K CCO
Yapay zekâ, hayatlarımıza yeni dahil olması sebebiyle 2023’ün en baskın gündemlerinden biriydi. 2024’te ise hakkındaki tartışmalar azalırken, mümkün kıldıklarının arttığını göreceğiz. Zaman içinde bir amaçtan ziyade araç haline gelecek. Yapay zekânın sağlayabileceği faydalara henüz çok yüzeysel seviyede tanık oluyoruz. Yine de ajans olarak şimdiden fikir geliştirme ve sunum hazırlama süreçlerinde yararlandığımızı söyleyebilirim.

Jill Applebaum, Public Inc. Kreatif Direktör
Yeni yılda yapay zekâ desteğiyle oluşturulmuş daha büyük kampanyalar göreceğiz. Ayrıca reklamların daha mizahi bir tona bürüneceğini düşünüyorum. Dünya ne kadar karanlıksa, insanlar o kadar çok gülmek ister. Son olarak, markaların bütçelerinin daha büyük bir kısmını sosyal etkilerinden bahsetmeye harcadıklarını göreceğiz. Örneğin Apple, sürdürülebilirlik yaklaşımını sergilemek için “Mother Nature”a ve ardından bir erişilebilirlik özelliğini tanıtmak için “The Lost Voice”a büyük yatırım yaptı. Apple’ın sektörün öncüsü olduğunu ve Z Kuşağı’nın markaların dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için neler yaptığını öğrenmek istediğini hepimiz biliyoruz.

Anastasia Leng, CreativeX Kurucu ve CEO
İyi haber: İçerik oluşturma hızı ve maliyeti düşecek ve ortalamanın altındaki reklamlar için zemin daralacak. Kötü haber: İçerik hacmi 10 ila 100 kat artacak ve markalar, inceleyip onaylayabilecek insan sayısından daha fazla içerik olması nedeniyle karar alma süreçlerinde zorluk yaşayacak. Esas ironi ise, sorunun çözümünün yine yapay zekâda saklı olması. Çünkü yapay zekâ tarafından hazırlanan bir kampanyanın marka ve mecra uygunluğunu ölçmede yine yapay zekâ destekli kalite güvence sistemlerinden yararlanmak mümkün.

Rob Kottkamp, Partners + Napier CCO
Yapay zekâ deneysel bir trend olmaktan çıkıp sanat ve reklam dünyasında yerleşik bir araç haline gelecek. Bu da kreatiflerin yeni yollar ve fırsatlar keşfetmeleri için bir güç çarpanı olacak. Bazıları yapay zekâya direnirken, bazıları risklerini kabul ederek işlerini kestirme yoldan halletmeye odaklanacak. Ancak en büyük takdiri görecek kuruluşlar, bu araçları yaratıcı süreçlerine açıkça entegre eden ve insan ile makinenin yeteneklerini sorunsuz bir şekilde harmanlayan yaratıcı fikirler üretmek için kullananlar olacak. Yaklaşım ne olursa olsun, çalışmalarımız her zamankinden daha fazla mercek altına alınacak ve sektörümüzün geçerliliğini korumak için tüm disiplinlerde seviye atlaması gerekecek.

Monica Ho, SOCi CMO
Yapay zekâ, iş akışlarını düzene sokup verimliliği artırarak pazarlamacıların rollerini geliştirmelerini sağlıyor. Fakat başlı başına güçlü bir araç olsa da yine de insan gözetimine ihtiyaç duyuyor. İlerleyen günlerde içerik üreticilerin hedef kitlelerinde karşılık bulan içerikleri kolayca üretmek için yapay zekâ ile işbirliği yaptığını ve daha çok düzenleme ve küratörlük rolüne geçtiğini göreceğiz. Ek olarak, SEO yöneticisi gibi rollerde yapay zekâ kullanımı temel bir sorumluluk haline gelecek; bu kişiler gelişmiş arama görünürlüğü ve kullanıcı deneyimi için Üretken Arama Deneyimi (Generative Search Experience) teknolojisinden yararlanarak verimli ve etkili stratejiler oluşturacak. Yapay zekâ ve insan uzmanlığı arasındaki bu ilişki, pazarlama alanındaki rollerin geleceğine yön verecek.

Stacey & Dr. Dawn Wade, Nimbus Kurucu Ortakları
Yapay zekânın yükselişi, pek çok sektörde günlük operasyonlarının optimize edilmesine yardımcı oldu. Doğasında var olan önyargılar ve  çalışanları kolaya teşvik etmesi gibi konularda eleştirilere maruz kalsa da, yapay zekâyı pazarlama perspektifinden sorumlu bir şekilde kullanmak için pek çok fırsat var. Pazarlama profesyonellerinin, hiçbir yere gitmeye niyeti olmayan bu teknolojiyi daha verimli bir çalışma biçimi yaratmak için geliştirip kullanacağını öngörüyoruz. Ancak önyargı meselesinin dikkatle ele alınması şart. Pazarlamacılar olarak, ötekileştirilmiş toplulukların ayrımcılığına istemeden de olsa katkıda bulunmadığımızdan emin olmak için yapay zekâ çıktılarını kullanırken bir filtre görevi görme sorumluluğumuz var. Dolayısıyla, bu araçlar esasen sektörümüzde ilerlememize yardımcı olacak olsa da, müşterilerimiz için oluşturduğumuz nihai kampanyaların, yapay zekânın eksikliklerinin kurbanı olmamasını sağlamak yine bu kampanyaları oluşturan bizlere düşüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.