Yahoo, YouTube’un da gerisinde

Arama motorları arasındaki kıyasıya rekabet Google'ın ezici üstünlüğüyle sürüyor, yayınlanan son rapor...

21.10.2008 - 10:53 | MediaCat

Arama motorları arasındaki kıyasıya rekabet Google’ın ezici üstünlüğüyle sürüyor, yayınlanan son rapor, video paylaşım sitesi YouTube’un bile diğer arama motorlarını solladığını gösteriyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayının arama motoru sorgu istatistiklerini yayınlayan bağımsız Amerikan firması ComScore, Google’ın Yahoo’dan dört, Microsoft’tan on kat daha fazla trafik çektiğini açıkladı.

Yayınlanan rapora göre, İnternet’in artık hayatın organik bir parçası haline geldiği Amerika’da gerçekleştirilen 11.7 milyar arama sorgusunun yüzde 63’ü Google üzerinden gerçekleştirildi. Yahoo yüzde 19.6’lık payla ikinci, Microsoft ise yüzde 8.3 payla üçüncü sırada yer aldı.

Raporun devamında verilen ilginç bir bilgi ise, bir önceki aya göre yüzde 5 trafik kaybı yaşayarak 2.4 milyar kere arama sorgusu yanıtlayan Yahoo’nun, toplamda 2.6 milyar arama sorgusuna cevap veren video paylaşım sitesi YouTube’un da gerisinde kalmış oluşu.

Yahoo’nun internette arama pazarındaki kaybı, küresel ekonomik kriz ile birleşince bir süredir bilişim dünyasının Yahoo’dan beklediği işten çıkarma kararını da beraberinde getirdi. Firmanın bugün yaptığı açıklama, çalışanlarının bir kısmının geçici olarak işten çıkarılacağını ortaya koyuyor. Henüz kaç çalışanın işine -geçici olarak- son verileceği belirtilmedi ancak, piyasa analistleri bu sayının 1000’den az olmayacağını belirtiyor.

Firmanın toplamda 14.300 çalışanı bulunuyor. Microsoft tarafından hisse başına 33 dolar değer biçilerek yapılan 47.5 milyar dolarlık satın alma teklifini reddeden Yahoo’nun hisse senetleri geçtiğimiz hafta sonu 12.90 dolar fiyattan işlem görmeye başlamıştı.

Kaynak:www.ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.