Yahoo, Google ile işbirliğini seçti

Amerikan internet grubu Yahoo, rakibi Google ile online reklam alanında 4 ila 10 yıl...

13.06.2008 - 09:54 | MediaCat

Amerikan internet grubu Yahoo, rakibi Google ile online reklam alanında 4 ila 10 yıl sürecek bir ortaklık kurduğunu ilan etti.

Yahoo, yazılım firması Microsoft’un tamamen ya da kısmen satın alma önerisini reddetti.

Yahoo’dan dün gece yapılan açıklamada, Microsoft’un geçen şubatta 44 milyarlık satın alma önerisiyle başlayan tamamen veya kısmen satın alma görüşmelerinin sona erdiği belirtildi. Microsoft’un, nisanda teklifini 47 milyar dolara yükseltse de artık tümden satın alma önerisini çektiği kaydedildi.

Açıklamayla birlikte, Yahoo’nun hisse senetleri yüzde 10 dolayında düştü.

Microsoft’un sadece arama motorunu satın alma önerisini de reddettiğini ve kendi hedefleriyle uyuşmayan bu teklifin, bağımsız, aynı zamanda elzem olan arama motorundan mahrum kalmasına neden olacağını bildiren Yahoo, açıklamasından 2 saat sonra, Google ile online reklam alanında 4 ila 10 yıl sürecek bir ortaklık kurduğunu ilan etti.

Yahoo, bu işbirliğinden yılda 800 milyon dolar ek kazanç sağlamayı bekliyor.

Microsoft, mayıs başında böyle bir anlaşma olasılığı üzerine Yahoo’yu tamamen satın alma teklifini çekmişti.

Anlaşmaya göre, sayfalarının özgün şeklini koruyacak Yahoo, Google’ın verdiği reklamları hangi sayfalara koyacağını ve hangi anahtar kelimeler kullanacağını seçebilecek.

İnternette aramaların sadece yüzde 3’ünü ve online reklamın sadece yüzde 7’sini kontrol edebilen Microsoft, Yahoo’yu satın alarak, online reklamda Google’ı yakalamak istiyor.

Kaynak:www.bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.