Yabancı sermaye birden fazla yayın organına sahip olabilecek

Hükümet, RTÜK Yasası’nda çok temel değişikliklere

11.01.2008 - 09:30 | MediaCat

Hükümet, RTÜK Yasası’nda çok temel değişikliklere hazırlanıyor. Yayınların içeriğine ve yayın organı sahipliğine ilişkin düzenlemeler öngören taslak, Başbakanlık’a sunuldu. Buna göre yayınlar, artık “edebe uygun olarak” hazırlanacak. “Terör” ve “kamu güvenliği” ifadeleri de ilk kez bu düzenlemeyle yayın yasakları arasına alındı. Yeni düzenlemeyle birlikte, geçmişte ceza alan tüm televizyon ve radyolara “sicil affı” getirilerek cezaları sıfırlanıyor. RTÜK’ün denetimi dışında olan TRT de özel kuruluşlar gibi denetlenecek. Yeni düzenlemenin getireceği düzenlemeye göre yabancı sermaye birden fazla yayın organına ortak olabilecek.


Yabancı sermayeye birden fazla yayın organı…

Taslak, yabancı sermaye payını şöyle düzenliyor: “Bir özel radyo ve TV kuruluşunda toplam yabancı sermaye payı, ödenmiş sermayenin yüzde 50’sini geçemez. Aynı yabancı, gerçek veya tüzel kişilerin ikinci bir özel radyo ve TV kuruluşuna ortak olması halinde ikinci kuruluştaki toplam yabancı sermaye payı ödenmiş sermayenin yüzde 25’ini geçemez. Yabancı bir gerçek veya tüzel kişi en fazla iki özel radyo ve iki özel TV kuruluşuna ortak olabilir.”

Yürürlükteki düzenlemeye göre ise bir özel radyo ve televizyon yayın kuruluşunda yabancı sermayenin payı ödenmiş sermayenin yüzde 25’ini geçemiyor. Bir özel radyo ve televizyon yayın kuruluşunda ortak olan gerçek veya tüzel yabancı kişi, bir başka radyo ve televizyon kuruluşuna ortak olamıyor.
Yayınların ölçüsüz şiddet içermemesi ve hayvanlara karşı olan da dahil şiddet kullanımını özendirici veya ırkçı nefret duygularını kışkırtıcı nitelikte olmaması gerekiyor. Alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu madde kullanımını özendirici türden yayın yapılmaması isteniyor.

Kaynak: Akşam

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.