Xerox 40 yıllık logosunu değiştirdi

Küçük harflerle oluşturulan yeni Xerox logosunun yanında bir küre ve o kürenin üzerinde, günümüz teknolojisini ve Xerox’un faaliyet gösterdiği

09.01.2008 - 14:45 | MediaCat

Küçük harflerle oluşturulan yeni Xerox logosunun yanında bir küre ve o kürenin üzerinde, günümüz teknolojisini ve Xerox’un faaliyet gösterdiği 160 ülkedeki insanları birbirine bağlamayı sembolize eden esnek bir “X” harfi bulunuyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, tarihinin en büyük kurumsal kimlik değişimine imza atarak 40 yıllık logosunu değiştirdi. Bugüne kadar mevcut logo üzerinde ufak oynama ve eklemeler yapan Xerox, logosunu font karakterinden görünüşüne tam anlamıyla yeniledi. Tarihi sıradışı buluşlar üzerine kurulu Xerox’un yeni logosu, küçükten büyüğe tüm işletmelerin ihtiyacını karşılayan bugünün müşteri odaklı çalışma anlayışını yansıtmak için tasarlandı.

Yeni logo, 07 Ocak 2008 Pazartesi Türkiye saati ile saat 18.00’de tüm dünya üzerinde bulunan 57.000 Xerox çalışanının çoğunun web üzerinden canlı takip ettiği, Xerox CEO’su Anne Mulcahy ve Xerox Başkanı Ursula Burns tarafından yapılan sunumla tanıtıldı. Xerox Türkiye çalışanları da bu tarihi anı canlı olarak izledi.

Yeni logo, yumuşak ve yuvarlak hatlı küçük harflerle koyu kırmızı renkle yazılmış Xerox kelimesi ve üzerinde yatık X harfi olan bir küreden oluşuyor. Xerox kelimesinin yanında yer alan küre formunun içindeki yatay olarak esnetilmiş X harfi, tüm dünyayı birbirine dijital ağlarla bağlayan günümüz teknolojisini ve Xerox’un müşterilerine, iş ortaklarına, endüstriye ve inovasyona bağlılığını ifade ediyor.

Geçtiğimiz beş yıl içinde geliştirdiği eşi benzeri görülmemiş son teknoloji ürünleri ile Xerox, yazıcı ve fotokopi ürünleri üreten bir şirketten, yazılım ve hizmet şirketine dönüştü. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği şirket satın almaları ile dijital içerik yönetimi ve global hizmetler alanında önemli yatırımlarda bulundu. Xerox’un yeni logolu internet sitesi www.xerox.com.tr adresinde kullanıma açıldı.

Yeni logoyu tasarlayan Interbrand şirketi, Xerox’un eski logosunu resmi ve teknik bulduğunu ve yeni medya ortamına uygun olmadığını vurguluyor. Interbrand şirketi yeni logonun daha az teknik, daha çok insani ve modern öğeler içerdiğini ve özellikle yatık X harfi ile çevrelenmiş kürenin ise Xerox’u internet ortamında temsil edeceğini belirtiyor.

Xerox’un eski logosu 1960’lı yıllarda Chermayeff & Geismar tarafından geliştirildi. O yılardan bugüne geçen 40 yıl boyunca Xerox logosunda bu denli büyük bir değişiklik yaşanmadı. Yeni logonun Xerox’un algılamasını değiştireceğini ve özellikle üzerinde yatık X harfi bulunan kürenin; Xerox markasına gençlik ve dinamizm katacağı belirtiliyor. Xerox için oluşturulan yeni fonta Xerox Sans adı verildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.