MediaCat

Woods’da şeytan tüyü var herhalde!

Indiana Üniversitesinde yürütülen bir araştırmaya göre Tiger Woods’un profesyonel olmasından sonra golf oyuncularının gelirlerinde yıllık yüzde 5’lik bir artış olduğu saptanmış.

Woods’da şeytan tüyü var herhalde!

Tiger Woods geçtiğimiz günlerde üst üste beşinci turnuvasını kazanarak, 10 yıllık kariyerinin 50. zaferine ulaştı. Woods, pazarlama konusunda da rakiplerinin yanısıra tüm spor dünyasına fark atan bir sporcu. Forbes dergisi Woods’un geçen sene 87 milyon dolar kazandığını yazdı. Bu rakamın büyük bir kısmını sporcunun seçkin markalarla yaptığı anlaşmalardan gelen ücretlerin oluşturduğunu tahmin etmek ise güç değil.

İşe sportif alandan başlamak gerekirse Tiger Woods 1997’deki ilk turnuvasını kazandığından beri golf oyunları organizatörü PGA Tour kendisinden birçok fayda sağladı. Organizasyonun yayın ücretleri yüzde 50 oranında arttı ve böylece golfçülere verilen ödül miktarı dörde katlanarak toplamda 257 milyon dolara ulaştı. Sözgelimi 1996’da 1 milyon dolardan çok kazanan golfçü sayısı 9 iken geçen sene bu rakam 78 idi.

SPONSORLARA GELİNCE…
1996’da Nike, Tiger Woods ile sporcunun giyeceği kıyafetler konusunda bir anlaşma imzaladı. 1998’de şirket Nike Golf alt markasını yaratma kararı aldı. 2000’de Woods, Nike topuyla oynamaya, 2002’de ise Nike sopalarını kullanmaya başladı.

Bu yıl Nike Golf, 5,8 milyar dolarlık golf malzemeleri pazarında en büyük dördüncü ekipman tedarikçisi konumuna geldi.

Tiger Woods, General Motors’un Buick markasını yaşlı adam arabası olmaktan kurtarıp ortalama müşteri yaşını on yıl kadar aşağı çeken bir sihirbaz ve EA Sports’un spor oyunları ekibinin satışlarını 1999 yılından bu yana üçe katlayan bir üyesi.

Sporcunun Buick ile olan işbirliği, paradan çok müşteri profiline bakılarak ölçülmeli. Tiger Woods’un 1999 yılında imzaladığı anlaşmadan sonra bir Buick sürücüsünün ortalama yaşı 65’ten 55’e indi. General Motors da bu arada boş durmadı ve piyasaya daha çok gençlere hitap edecek yeni modeller sürdü. Şirket 2004 yılında Woods ile 5 yıl daha sürecek ve 40 milyon dolar tutarında yeni bir anlaşma imzaladı.

Tiger Woods, bilgisayar oyunu üretip pazarlayan EA Sports şirketinin gelirlerini 1999’dan bu yana üçe katlayıp 500 milyon dolardan 1.,6 milyar dolara çıkardı.

Kısacası Woods’ta şeytan tüyü olduğu kesin. Indiana Üniversitesinde üzerinde iki yıldır çalışılan bir araştırmaya göre Tiger Woods’un profesyonel olmasından sonra golf oyuncularının gelirlerinde yıllık yüzde 5’lik bir artış olduğu saptanmış.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.