Wikipedia’ya Google’dan rakip geliyor

Dünyanın en çok tıklanan araştırma motoru kullanıcılarına yeni bir ansiklopedi sunmaya

17.12.2007 - 13:15 | MediaCat

Dünyanın en çok tıklanan araştırma motoru kullanıcılarına yeni bir ansiklopedi sunmaya hazırlanıyor. ‘Knol’ adı verilen bu ansiklopedide, araştırılan konuyla ilgili tüm bilgiler ve ünlü yazarların makaleleri yer alacak.

Google yeni bir projeye adım attı. Wikipedia’ya rakip olacak projede, her konuyla ilgili bilgi ve informasyon elde edilebilecek. Google ünlü yazarları bu projeye davet etti. Yazarlar uzmanlaştıkları konuyla ilgili bilgilerini yazmaya başladı.

Uzmanlar, Google’ın yeni ansiklopedisini hazırlarken Wikipedia’ya rakip olmak istediğini belirtti. Google yöneticilerinden Udi Manber, “Amacımız internette bilgi paylaşımını sağlamak. Çünkü biz her bilgi düzenli olmadığını, kolaylıkla ulaşılamadığını biliyoruz. Bu nedenle kullanıcılarımızın daha kolay ve hızlı şekilde bilgiye ulaşabilmesini istiyoruz” dedi.

Google’ın ansiklopedisine ‘Knol’ (Knowledge, Türkçe’de ‘Bilgi’ anlamına geliyor) adlı bölüme tıklayarak ulaşmak mümkün olacak. Bu bölümde, araştırılan konuyla ilgili tüm yazılar ve yazarların makaleleri yer alacak.

‘Knol’ sayfasında ayrıca yazılan bilgilerin değerlendirilmesi de yapılabilecek ve görüş yazılabilecek.

Endüstri analisti Nicholas Carr, ‘Knol’ projesinin Wikipedia’ya büyük rakip olacağını ve Google’ın reklam kullanmayan Wikipedia’nın reytingini düşüreceğini bellirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.