Warner Brothers

Netflix, Disney, Apple, Warner. Hangisini alacağız? Bu dörtlüden iki tanesini seçmeniz mümkün. Netflix/Disney, Warner/Disney gibi ikililer optimum seçimler olabilir ama seçiminiz her ne olursa olsun ideal senaryo Disney/Apple/Warner/Netflix paketi.
01.07.2019 - 11:24

SVOD dünyasını konuşurken örnekleri genelde Netflix üzerinden veriyoruz. Abone sayısı, içerik ve yenilikler konusunda kategoriyi tanımlayan bir marka oldu dilimizde.

2019 yılı bunun değişeceğinin sinyallerini veriyor. Son birkaç aydır biraz Disney ve Apple da konuşuyoruz. Son çeyrekte rekabetin daha da hareketleneceğinden bahsediyoruz. Arada önemli bir oyuncu gözden kaçıyor: Warnermedia.

2020’nin ilk çeyreğinde lansmanı yapılacak platform, Netflix’ten biraz farklı ve konumlandırma olarak ilginç bir köşe tutacağa benziyor.

Geniş bir aile, dev bir arşiv

Warnermedia dediğimizde kimi kastediyoruz? Öncelikle bu kısmı biraz açalım. HBO, Warner Brothers, Turner Network, DC Comics, Looney Tunes diye sıralanabilecek geniş bir aileden ve Gone with the Wind’den Game of Thrones’a kadar uzanan dev bir arşivden bahsediyoruz.

Bu büyük ailenin içinde HBO, Warnermedia’nın konumlandırmasını yansıtmak adına önemli bir köşe taşı olacak.

HBO, dünyada “prestige content”in kalesi olarak konumlanıyor. Warnermedia da “dökme içerik” değil, seçilmiş iyi prodüksiyonların yuvası olmayı hedefliyor. Yeni platformda Netflix’in 50 bin saat içeriğine karşılık Warner 10 bin saat civarında kalacak.

Geçtiğimiz aylarda Disney de benzer bir konumlandırma ve içerik stratejisiyle hareket edeceğini duyurmuştu.

Netflix’in “bol ama kolay tüketilen ve formül içerikler” üzerinden bir dünya sunduğunu ve bu yüzden de biraz eleştirildiğini düşünürsek, kalite kaygısı olan bir rekabetten bahsedebiliriz.

Cannes’daki Vanirty Fair panelinde konuşan HBO CEO’su Bob Greenbalt’ın ifadelerinin satır aralarında bu konu üzerine ilginç detaylar vardı: “Bir sonraki bölümü beklemek izleyici için daha doyurucu bir deneyim” diyordu Greenbalt; “Tüm bölümleri aynı anda yüklemeyi düşünmüyoruz”.

Arada yanında oturan Laura Dern’e de “Big Little Lies’ın üçüncü sezonunu da dört gözle bekliyoruz” diyerek laf atıyordu.

Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Laura Dern, Zoe Kravitz derken bu sezon Meryl Streep’in Mary Louise karakteri de katılınca üçüncü sezonu istemek kadar doğal bir şey de olamazdı zaten.

Game of Thrones’un sonu kötü bağlansa da, Chernobyl ile hızla özür dilemişti HBO. Watchmen, Big Little Lies, True Detective, Westworld, His Dark Materials gibi dev yapımlar platformun yükselişini destekliyor. Game of Thrones’dan üretilecek bir spin off proje de heyecanla bekleniyor.

Üstüne Warner Brothers, Turner, DC Comics ve Looney Tunes’u düşününce problem yok gibi gözüküyor. Ama şirket büyüme ve kârlılığa rağmen kendini iyi hissetmiyor. Evet, daha az ve kaliteli içerik ama “içerik oburu” kitleler karşısında da “niş” kalmamak gerekiyor. Bulunması gereken ince bir denge var.

Warnermedia CEO’su John Stankey “Amerika’daki hanelerin yüzde 25’inde olmayı sürdürülebilir başarı sayamazsınız” diyordu 2019’un ilk aylarında. “Netflix ve diğerleriyle savaşmak istiyorsak, daha fazla içerik ve daha iyi dağıtım ağımız olmalı.” Dağıtım işini AT&T halledebilir ama içerik konusunda hacim isteği HBO CEO’sunu işinden etti. NBC Entertainment CEO’su Bob Greenbalt göreve geldi.

Warnermedia, bunca rekabetin içinde, Netflix’in de tüm köşeleri tutmaya çalıştığı ortamda dev bir adım attı. Haberlere göre J.J. Abrams ile 500 milyon dolarlık bir anlaşma imzalanmak üzere.

Daha doğrusu J.J’in şahsıyla değil, sahibi olduğu prodüksiyon şirketi Bad Robot ile.

Şirket olması başarının devamlılığını sağlayacak, zira Abrams’ın arkasındaki en büyük itici gücün eşi ve Bad Robot co-CEO’su Katie MacGrath olduğu biliniyor.

DC Comics’i bir türlü Marvel karşısında ayakta tutamayan Warner’ın, J.J. Abrams’ın yönetiminde atağa kalkacağı gibi derin dedikodular konuşulmaya başlandı bile.

Hoş geldiniz

Netflix, Disney, Apple, Warner. Hangisini alacağız?

Bu dörtlüden iki tanesini seçmeniz mümkün. Netflix/Disney, Warner/Disney gibi ikililer optimum seçimler olabilir ama seçiminiz her ne olursa olsun ideal senaryo Disney/Apple/Warner/Netflix paketi. Toplam maliyet 40 doları bulsa da aile veya arkadaşlarla ortak girilecek bir yatırım mantıklı gözüküyor.

Bir de üstüne iyi bir VPN alırsanız, Amerika ve İngiltere versiyonlarına erişerek keyfinizi katlamanız mümkün. Uzun yıllardır beklenen yeni TV dünyasına hoş geldiniz.

İyi seyirler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.