MediaCat

WAN zirvesi başladı

Dünya Gazeteciler Birliği WAN (World Association of Newspapers), gazeteciliğin bugününü ve geleceğini tartışmak üzere Güney Afrika,Cape Town’da toplandı. Türkiye son 5 yılda yüzde 55.57 artışla en çok gazete satış artışı yaşayan ülkelerin başında yer alırken, reklam pazarında da 2006 yılında yüzde 26 büyüme görüldü.

WAN zirvesi başladı

Dünya Gazeteciler Birliği WAN (World Association of Newspapers), gazeteciliğin bugününü ve geleceğini tartışmak üzere Güney Afrika,Cape Town’da toplandı.

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1200 gazetecinin geldiği konferansa WAN Başkanı Timothy Balding, ‘Gazetecilik ölü bir endüstri mi?’ sorusuyla başladı. Balding, WAN’ın 232 ülkede yaptığı 2006 yılı araştırmasına dair çok önemli verileri ilk kez açıkladı. PriceWaterHouse Coopers’ın 2006 verilerine göre gazetelerin son beş yılda toplam reklam payı yüzde 15.8, son bir yılda ise yüzde 4 arttı. 2010’da ise bu rakamın yüzde 17 artması bekleniyor.

İnternetin olağanüstü gelişimine karşın gazeteler, reklam pastasında TV’den sonra ikinciliği koruyor ve bu durum uzun yıllar devam edecek. PWC’ye göre 2010’da gazeteler reklamdan 140.1 milyar dolar kazanacak. Son 17 ayda dünya genelinde toplam 6 milyar dolar yayıncılığı geliştirmek ve yeni teknolojiler için harcandı. Gazete sayısı geçen yıla göre yüzde 6 arttı. Dünya tiraj rakamları bir yılda yüzde 2.3, son beş yılda yüzde 9.48 arttı. Tirajı ‘paralı ve parasız yayınlar’ şeklinde ayırınca, paralı gazeteler bir yılda toplam yüzde 30.91 büyüdü.

AB ülkelerinden sadece 10’unda gazete satışlarında artış görülürken bunlar Estonya, Slovakya, Portekiz gibi Doğu Avrupa ülkeleri oldu.

Türkiye son 5 yılda yüzde 55.57 artışla en çok gazete satış artışı yaşayan ülkelerin başında yer alırken, reklam pazarında da 2006 yılında yüzde 26 büyüme görüldü. Türkiye, son beş yılda yüzde 152, son bir yılda yüzde 3 artışla gazeteye en çok reklam harcaması yapılan ülkeler arasına girdi.

Akşam

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.