Volvo Çinli oldu

Çinli otomotiv üreticisi Geely, ABD’li otomotiv üreticisi Ford’dan Volvo Cars’ı 1.8 milyar dolara satın aldı...

29.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Çinli otomotiv üreticisi Geely, ABD’li otomotiv üreticisi Ford’dan Volvo Cars’ı 1.8 milyar dolara satın aldı.

Volvo sözcüsü Per-Ake Froberg, Çin’in en büyük özel sektör otomobil şirketi Geely’nin Volvo Cars’ı satın alma anlaşmasına, Geely ve Ford’un İsveç’in Göteborg kentinde imza attığını açıkladı. Çin Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Li Yizhong ve İsveç Yatırım ve Enerji Bakanı Maud Olofsson’un hazır bulunduğu törende, anlaşmayı Geely Başkanı Li Shufu ve Ford Finans Direktörü Lewis Booth imzaladı. “Bugün Geely’nin tarihinde bir dönüm noktasını temsil ediyor” diyen Geely Başkanı Li Shufu, Volvo Cars’ın, yönetim ekibi İsveç’te olmak üzere ayrı bir şirket olarak kalacağını ifade etti.

Volvo’nun İsveç ve Belçika’daki tesislerinin çalışmaya devam etmesini amaçladıklarını belirten Li, aynı zamanda Pekin’de, Çinli müşteriler için 300 bin adet Volvo marka araç üretecek bir fabrika kurmayı planladıklarını kaydetti. Li, “Dünyadaki en büyük otomotiv pazarı olan Çin, Volvo’nun ikinci piyasası olacak. Volvo, hızlı büyüyen Çin pazarındaki fırsatlardan istifade ederek, dünyanın önde gelen markası olarak benzersiz bir konuma kavuşacak” dedi.

Ford Finans Direktörü Booth, “Geely’nin yönetiminde Volvo’nun, kendi işini sürdürebileceğine ve kâr etmeye başlayacağına inanıyoruz” diye konuştu. Ford, 1927 yılında kurulan Volvo Cars’ı, 1999 yılında 6.5 milyar dolara satın almıştı. Kaynaklarını Ford, Lincoln ve Mercury markalarına yöneltmek isteyen Ford, Volvo Cars’ı 2008 yılının sonundan bu yana satmaya çalışıyordu. ABD’li şirket 2008 yılında Jaguar ve Land Rover markalarını Hintli Tata Motors’a 1.7 milyar dolara satmıştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.