Vodafone’dan erkeklerin anlamayacağı dilden konuşan kampanya

Kadına şiddeti önlemeyi hedefleyen markadan 'gizli' mobil uygulama.

10.09.2014 - 14:01 | Ali Kuru

Vodafone'dan erkeklerin anlamayacağı dilden konuşan kampanya

Şiddete maruz kalan kadınların yardımına bir mobil uygulama ile yetişen Vodafone, “Kırmızı Işık” adını verdiği “gizli” uygulamanın tanıtımı için sadece kadınların anlayabileceği dilden konuşan bir kampanya yürütmüş.

Team Red imzalı kampanyada, tehdit altındaki kadınların sadece telefonlarını sallayarak hızlı bir şekilde yardım isteyebilecekleri uygulamanın farkına varmaları için alternatif mecralar yaratılmış. Yalnızca kadınların ilgi göstermesi beklenen kıyafetlerin ürün etiketleri ya da ısıtılınca renk değiştiren ağda bantları gibi alanlar, kampanyada kullanılan sıra dışı mecralar arasında yer almış.

Vodafone'dan erkeklerin anlamayacağı dilden konuşan kampanya

Her ne kadar kampanyada televizyon, radyo ve açıkhava gibi mecralar kullanılmasa da, geleneksel destekten de vaz geçilmemiş. Gazetelere ve kadın tuvaletleri gibi sadece kadınların ziyaret ettiği alanlara ilanlar veren marka, kadınları kampanyanın gizli mesajını içeren videoları barındıran mikrositeye yönlendirmeye çalışmış. Mikrositede ise, erkek izleyicilerin özellikle sıkıcı bulacağı konuları uzun uzadıya işleyen videoların ilerleyen dakikaları içerisine, sadece basit bir fener uygulaması gibi duran “Kırmızı Işık”ın asıl işlevinin açıklaması ve nasıl kullanılacağı bilgisi yerleştirilmiş. Ayrıca kadınlar, sosyal medya hesaplarında bu videoları erkeklerin dikkatini çekmeyecek bir biçimde paylaşmaya çağırılmış.

Vodafone'dan erkeklerin anlamayacağı dilden konuşan kampanya

Ajans hazırladığı vaka incelemesi sunumunda uygulamanın 6 bine yakın kadın tarafından indirildiğini ve 3 binden fazla kez yardım istemek için kullanıldığını söylüyor.