Vodafone 10.5 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı

Vodafone Türkiye, küresel iklim değişikliğine etkilerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Yeşil Teknoloji Programı kapsamında, yıllık yaklaşık 10.5 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı.

29.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Vodafone Türkiye, küresel iklim değişikliğine etkilerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Yeşil Teknoloji Programı kapsamında, yıllık yaklaşık 10.5 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı. Sadece Vodafone binalarında sağlanan kağıt tasarrufuyla 6 bin 500 ağacın kesilmesi önlendi. Vodafone Türkiye, 2015 yılına kadar CO2 (karbon dioksit) salımını ise % 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Vodafone, faaliyet gösterdiği sektörün ve Türkiye’nin sağlıklı ve uzun vadeli gelişimi açısından son derece kritik bir noktada konumlandırdığı sürdürülebilirlik stratejisini, bu yıl ilk kez yayınladığı Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu ile paydaşlarına sundu.

Vodafone Türkiye, 28 Eylül 2011 tarihinde Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy ve AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Göksel’in katılımıyla Pera Palas’ta gerçekleştirdiği bir toplantı ile açıkladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nda; sürdürülebilirlik kavramını ele alış biçimini ortaya koyarken, bu alandaki taahhütlerini de paylaştı.

Vodafone Türkiye tarafından küresel standartlarda hazırlanmış olan Sürdürülebilirlik Raporu’nun içeriği, Vodafone Türkiye’nin çevresel, sosyal, ekonomik ve etik anlamda hayata geçirdiği uygulamalar ve taahhütlerden oluşuyor. Vodafone Türkiye’nin; müşterilerinin, çalışanlarının, iş ortaklarının ve genel olarak kamunun beklentileri doğrultusunda şekillendirdiği Sürdürülebilirlik Raporu, bir yandan Vodafone’un sorumlu bir kurumsal vatandaş olma vizyonu ile bütünleşirken, diğer yandan Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğinin inşasına katkıda bulunuyor.

Vodaone Türkiye, 2015’e kadar %20 daha az CO2 salımı hedefliyor

Sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında çevresel etkilerini en aza indirmeye odaklanan Vodafone Türkiye, küresel iklim değişikliğine etkilerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Yeşil Teknoloji Programı kapsamında, bugüne kadar yıllık yaklaşık 10.000 apartman dairesinin elektrik tüketimine eşit enerji tasarrufu sağladı. Bu rakam 10.5 milyon TL’lik tasarruf anlamına geliyor. Faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltma hedefi doğrultusunda aynı zamanda kağıt ve plastik tasarrufu, atık yönetimi gibi alanlarda da çalışmalar yürüten Vodafone Türkiye, sadece binalarında 382 ton kağıdın geri dönüşümünü sağlayarak 6 bin 500 ağacın kesilmesi önledi. Vodafone Türkiye, 2015 yılına kadar CO2 (karbon dioksit) salımını % 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Yeşil Teknoloji Programı’nın temelini oluşturan baz istasyonlarına yönelik çalışmaları kapsamında enerji verimliliğini artırıcı projeler hayata geçiren Vodafone Türkiye, 2010/11 mali yılı içinde 5 adet hibrid (güneş-rüzgar-yakıt pili) ve 55 adet rüzgar türbinli baz istasyonunu faaliyete aldı. Baz istasyonlarında hayata geçirdiği yenilenebilir enerji uygulamaları sayesinde Vodafone Türkiye, enerji tüketimi ve buna bağlı olarak karbondioksit salımı verilerinde yüzde 20 oranında azalma sağladı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, toplantıda yaptığı konuşmada, Vodafone Grubu’nun globalde sahip olduğu sürdürülebilirlik stratejisinden büyük güç aldıklarını belirtti. Süel, şu şekilde konuştu: “Müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve kamu ortaklarımızdan oluşan paydaş ekosistemimizle kurduğumuz diyalog sonucunda hazırladığımız bu raporu, ülkemize karşı sorumluluğumuzun bir teminatı olarak görüyoruz. Bu nedenle raporumuzda, bizler için son derece önemli ve öncelikli olan ekonomik, sosyal, çevresel ve etik performansımıza, işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz uygulamalara ve önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz taahütlerimize yer verdik. Vodafone’da sürdürülebilirliği temel iş süreçlerimizin ayrılmaz bir parçası olarak benimsiyor, yaptığımız yatırımlarla bir yandan istihdamın artmasına katkı sağlayarak ekonomik büyümeyi teşvik ederken, diğer yandan sosyal iş modellerinin gelişmesinde öncü bir rol oynuyor, tüm iş süreçlerimizde enerji verimliliğini esas alarak çevreye olan etkimizi en aza indirmeyi hedefliyoruz. Vodafone Türkiye olarak, önümüzdeki dönemde de kurumsal faaliyetlerimizin sadece şirketimizi değil, tüm paydaşlarımızı etkilediğinin bilinciyle, Vodafone Grubu’nun rehberliğinde sürdürülebilir bir toplum oluşturmak için kamu, sivil toplum ve diğer paydaşlarımızla kalıcı ve uzun soluklu ortaklıklar kurmaya devam edeceğiz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.