Viral reklamların atası bulundu

Viral reklamın özü 1926 yılından kalma bu reklamda gizli.

04.12.2013 - 14:47 | Ozan Mert

ViralNova internette ve medyada dolaşan hikayeleri; paylaşılan, tıklanan viral içerikler halinde sunan bir site. İnternet trafiğini ölçümleyen Alexa’ya göre, ViralNova bu yılın mayıs ayında kurulduğunda dünyadaki en popüler 443 bin 652’nci internet sitesiydi. Bugün ise 1685’nci.

Herhangi bir içeriği alıp içindeki viral potansiyelini açığa çıkaran sitenin kullandığı formül aslında oldukça basit. Hikayenin can alıcı yönünü sapta, bunu “falancaya inanamayacaksınız!” ya da “filancanın karşısında gözyaşlarımı tutamadım” şeklinde ifade et ve “ama bundan sonra olanlar sizi şaşkına çevirecek” ya da “sonra öyle bir şey oldu ki” şeklinde devamına erdir.

Oysa bu başlık biçimi yeni değil.

1926’da yayımlanan bu ilan tarihteki en popüler ve başarılı reklamlar arasına girdi. İlanın başlığı, “Piyanoya oturduğumda hepsi bana gülüyorlardı. Ama çalmaya başladığımda…”

1990’da hayatını kaybeden John Caples’ın U.S. School of Music için yazdığı ilanın formatı bugüne kadar yüzlerce kez uyarlandı. Business Insider’ın iletişim kurduğu, ViralNova’nın kurucusu olan Ohio’lu web tasarımcısı ScottDeLong ilanı çerçeveletip çalışma masasının demirbaşı yapmış. Her gün 87 yıllık bu ilana baktığını söylüyor.

“İlan sırf ‘Siz de piyano çalabilirsiniz’ ya da ’30 gün içinde piyano çalmayı öğrenin’ demiyor. Bunlar başlıktan çıkan şeyler zaten. İlan bir adım öteye gidiyor; duygusal dünyamıza nüfuz ederek hepimizin insanları etkilemek isteyen bencil varlıklar olduğumuzu, insanları şaşırtmak ve şok etmek istediğimizi gösteriyor. Hepimiz kendimizi alemin kralı gibi hissetmek istiyoruz; bu başlık birkaç kelimeyle bize böylesi bir ihtişamı vadediyor. Bu yüzden işe yarıyor.”

DeLong’a göre bu bugüne kadar yazılmış en mükemmel başlık. Ve bu başlığı mükemmel yapan psikolojik temel ViralNova’nın da başarısının sırrını oluşturuyor.

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.