Veriye en çok yatırım yapan reklamverenler

Verinin kralı, önceki yıla göre yatırımlarını 2 kat artıran finans.

07.04.2017 - 10:48 | Tuğba Özögretmen

Veriye en çok yatırım yapan reklamverenler

Singapur merkezli global data firması Eyeota, 60 ülkeden 2.400 markanın veri yatırım analizlerini ele alarak oluşturduğu 2016 Annual Index Report sonuçlarını açıkladı. Rapor geçtiğimiz yıl hangi sektörlerin hangi oranda ve ne tür tüketici verilerine yatırım yaptığını ortaya koyuyor. Raporun öne çıkan başlıklarına maddeler halinde göz gezdirelim:

  • Veriye en fazla yatırım yapan reklamverenler finans, elektronik-bilgisayar, perakende, otomobil ve seyahat olarak sıralanıyor.
  • Bir önceki yıla kıyasla dijital reklam kampanyalarında kullanılan tüketici verisinin yüzde 66 arttığı görülüyor.
  • 2016’da veriye en iştahlı sektör finans oldu. Zira 2015’e oranla veri satın alımlarını iki katına çıkarmış durumdalar. Verilerine odaklandıkları kesimler ise yüksek gelirli aileler, genç ve şehirli profesyoneller, “lüks yaşam tarzı”nı benimseyen aileler ve finans hizmetleri ürünlerini alma eğilimi olan tüketiciler olarak öne çıkıyor.
  • Perakende reklamverenleri de veri yatırımlarını 1,6 kat yükseltmiş durumda. Hedeflemelerini ise büyük oranda satın alma eğilimi ve teknoloji/gıda/moda/ev/bahçe ürünleri/giyim ilgi alanları üzerinden belirliyorlar.
  • Demografik veri hakimiyetini sürdürüyor. Rapora göre reklamverenlerin satın aldıkları verilerin yüzde 26’sı temel demografik özellikleri –cinsiyet, finansal durum, etnik köken- kapsıyor. Liberal bakış, finansal bilgisi olan aileler gibi sosyo-demografik profil verisi ise yüzde 18’lik paya sahip. Yüzde 16 ise müzik ve moda gibi ilgi alanlarını kapsıyor.
Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.