MediaCat

Vegas’ta konuşulan Vegas’ta kalmasın!

WOMMA’nın düzenlediği üç ünlük ‘WOMMA Summit’ için Las Vegas’ın seçilmiş olması bir tesadüf değil. Las Vegas ağızdan ağıza pazarlama yoluyla var olmuş bir şehir. Ve bugün de hâlâ bu yolla işini büyütüyor.

Vegas’ta konuşulan Vegas’ta kalmasın!

WOMMA (Word of Mouth Marketing Association) tarafından her yıl düzenlenen “WOMMA Summit” bu yıl 16-18 Kasım tarihleri arasında LasVegas Cosmopolitan otelde gerçekleştirildi. LasVegas’ın en yeni otellerinden olan Cosmopolitan, bu yıl Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde ‘Design Lions’ kategorisinin büyük ödülünü kazanmıştı.

KONUŞTURAN MARKALAR
‘Sıra Konuşturan Markalarda’ temasıyla düzenlenen zirvede, ‘konuşturan marka’ olmanın markalar için artık hayati bir nitelik olduğu ana fikri üzerinde tartışmalar yapıldı. Üç gün süren oturumlarda dünyanın farklı pazarlarından gelen öncü pazarlama uzmanları, tüketicilerin markaları daha çok konuşmalarını sağlamanın yollarını tartıştı. Sosyal medya kullanarak buzz yaratmayı başarmış vakaların öyküleri
paylaşıldı.

Konferansta söz alan konuşmacılar ve marka yöneticileri ‘konuşturan marka’ olabilmek için tüketiciye bir kerelik
deneyimler yaşatmanın yeterli olmadığını, sürekli deneyim yaşatabilmek gerektiğini belirttiler. Tüketici ancak sürekli deneyim yaşayabildiği markaları konuşmaya değer görüyor, onu seviyor ve network’ündeki insanlara o markadan –çoğunlukla- olumlu bahsediyor.

Ağızdan ağıza pazarlamanın yeni eğilimleri ile yeni araştırma bulguları ve yöntemleri de zirvede konuşulan önemli başlıklardı. Anlatılan çok sayıda araştırma, tavsiyenin –özellikle aile ve arkadaşlar tarafından yapılan- tüketiciler için hâlâ en önemli karar alma nedeni olduğunu ortaya koyuyordu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan WOMMA Başkanı Rod Brooks ‘konuşturan marka’ olmak için minimum 5 kriter gerektiğini belirtti:

1. Güvenilirlik
2. Özgünlük
3. Tüketiciye saygı
4. Şeffaflık
5. Sosyal marka olmak.

Brooks’a göre sosyal markalar, kolay paylaşılabilir hikayeler yaratabilme becerisi olan markalar.

30 SANİYEYİ UNUTUN, 9 SANİYEDE YAPIN NE YAPACAKSANIZ!
WOMMA zirvesinde ana konuşmacı olarak kürsüye çıkan Sally Hogshead, araştırmalara göre günümüzde insanları
etkileme süresinin 9 saniyeye dönüştüğünü söyledi. Bireysel olarak ilk kez tanıştığınız birini etkilemek için 9 saniye… Bir televizyon programında sunucuyu ve/ veya izleyiciyi etkileyebilmek için 9 saniye… Bir reklam kuşağında hedef
kitleyi etkileyebilmek için 9 saniye… İlk 9 saniyede hedefinizi etkileyebiliyorsanız, başarıyorsunuz. Eğer 9 saniyede
muhatabınızı etkilemeyi bilmiyorsanız vay halinize!

Hogshead müşterilerinizi etkilemek, ikna etmek için 9 saniyede ne yapacaksanız yapın, yapamıyorsanız boşuna çaba ve para sarf etmeyin diyor. Bu doğrultuda Hogshead, markalara, hedef kitlelerini yakalayabilecek en iyi ortamı seçmeyi ve ilk 9 saniyeye odaklanmalarını öneriyor.

‘SOSYAL ALIŞVERİŞ’ ÇOK GÜÇLÜ GELİYOR
İşte bu noktada sosyal medya devreye giriyor. Ağızdan ağıza pazarlamanın da yeni yıldızı sosyal medya. Sosyal medyanın dünyada etkisini kanıtladığı son birkaç yılda pazarlama dünyasının gündemine de ‘sosyal’ ile başlayan birçok kelime girdi. Üç günlük zirvede gördüğüm kadarıyla, dünyanın önde gelen pazarlamacıları, bir yandan sosyal medya kavramını özümsemeye çalışırlarken, diğer yandan bu kavramın içinden çıkan yeni kavramlarla da tanışmak zorunda kalıyorlar: Sosyal shopping, sosyal iş, sosyal müşteri, sosyal marka…

Görünen o ki, geleceğin tüketicilerine ulaşmak sosyal medya ile daha kolay olacak. Çünkü tüketiciler, bilgi almak
için, eğlenmek için, iletişim kurmak için ve network oluşturmak için sosyal medyayı her geçen gün daha fazla kullanıyor olacaklar.

Çoğumuza uzak bir gelecekten söz ediliyormuş gibi gelebilir. Ama burada sözü edilen gelecek aslında şu anda yaşanan zamandan başka bir şey değil. Çünkü yarın değil tam şu anda, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 61’i şirketler ve markalar kendileriyle interaktif bir iletişim kurduklarında, şirketler ve markalarla daha güçlü bir bağ kurduklarını söylüyor. Ve bu kişilerin yüzde 46’sı, şirketlerin ve markaların sosyal ağları kullanarak geri bildirim yaptıklarına ve tüketicilerin problemlerini bu yolla çözdüklerine inanıyorlar.

MOBİLİN YÜKSELEN GÜCÜ
WOMMA zirvesinde aktarılan araştırmaların ortaya koyduğu bir başka önemli bulgu, geleceğin önemli ölçüde mobilde olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalardan çıkan o ki, şirketler ve markalar ya yeteneklerini mobile entegre ederek başarılı olabilecekler ya da sonun başlangıcı evresine girmiş olacaklar. Örneğin ABD tüketicilerini
yüzde 48’i bugün itibariyle akıllı telefon kullanıyor. 2012’ye girildiğinde ise ABD’li tüketicilerin çoğunluğu akıllı
telefon sahibi olacak. Bu tüketiciler, sadece birbirleriyle konuşmak veya haber sitelerinde olan biteni anlamak
için kullanmıyorlar ellerindeki cihazları. Bu cihazlarla aynı zamanda, mağaza ya da marketlerde ürünlerin fotoğraflarını
çekiyor, bunları tanıdıklarına göndererek onay alıyor veya marka ve ürün tavsiye ediyor, WOMM yapıyor. Belki de bu yüzden bugünün ‘konuşturan marka’ları daha çok sosyal medya tabanlı iken, yarının ‘konuşturan marka’ları daha çok mobil tabanlı olacak.

MOVEMBER BIYIK HAREKETİ

Her yıl Kasım ayı boyunca birçok ülkede binlerce erkek bıyık bırakarak Movember kampanyasına destek veriyor. Amaç erkeklerin sağlığına, özellikle de prostat kanserine dikkat çekmek, bilinç yükseltmek.

Kampanyaya katılmak isteyenler ilk olarak Movember Vakfı’nın oluşturduğu www.movember.com sitesine üye olmakla
başlıyor. 1 Kasım’da erkekler tamamen temiz bir yüzle bıyıksız olarak siteye üye oluyorlar. Ayın geri kalanında sitenin baş kahramanı Mo Bros onlara bıyıklarına şekil vermeleri için yardımcı oluyor. 30 gün boyunca Mo Bross sokaklarda reklam panolarıyla yürüyor, billboard’lara çıkıyor ve kampanyanın gündemde kalmasını sağlıyor.

Kasım sonunda ise Mo Bros ve Mo Sistas bir partiyle kampanyayı ve kampanyaya katılanları kutluyorlar.

Movember aynı zamanda ABD’de Prostat Kanseri Vakfı ve LIVESTRONG, the Lance Armstrong Foundation tarafından da destekleniyor ve onların fonlarından yararlanıyor.

Avustralya’nın Melbourne kentinde 2003’te 30 kişinin katılımıyla mütevazi bir hareket olarak başlayan Movember Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, İngiltere, Finlandiya, İspanya, Güney Afrika ve İrlanda başta olmak üzere diğer ülkelere hızla yayılmış. Zamanla Rusya, Dubai, Hong Kong, Antarktika, Mumbai, Rio de Janeiro,
gibi yerlerin katılımıyla 1,1 milyondan fazla kişinin üye olduğu küresel bir harekete dönüşmüş. Kampanyanın temel amacı erkeklerin karşılaştıkları sağlık risklerini onlara anlatmak ve bazı alışkanlıklarını değiştirmelerine onlara yardımcı olmak. Movember kampanyası bu yıl Las Vegas’ta bir vaka olarak anlatılırken, aynı zamanda WOMMA’nın destek verdiği kampanyalardan biriydi.

WOMM NEREYE GİDİYOR?
Yeni medyanın yükselişiyle birlikte data yönetimi, markalar için hayati bir önem kazanmaya başladı. Tüketicinin satın alma kararlarını alırken nasıl davrandığı konusu hâlâ çok karmaşık. Bu nedenle özellikle büyük markalar tüketici deneyimlerinden oluşan içgörülerin peşine düşmüş durumda.

Buzz Agent, 2001’de kurulan, dünyanın ilk ve en büyük ağızdan ağıza pazarlama ajanslarından. Kurucusu ve CEO’su Dave Balter 2006’da düzenlediğimiz ilk “Ağızdan Ağıza Pazarlama Konferansı”ndaki ana konuşmacılarımızdandı. Türkiye’nin ilk WOMM ajansı FikriMühim’in birçok projede stratejik ortaklık yaptığı Buzz Agent, Dunnhumby adlı İngiliz şirketi tarafından satın alındı.

Türkiye’de de iki ofisi bulunan Dunnhumby dünyada 25 ülkede 350 milyondan fazla insanın verilerini analiz ederek, özellikle perakendeciler ve FMCG markalarının stratejik pazarlama kararlarını yönlendiriyor, tüketici içgörülerinin müşteri sadakati sağlamak için kullanılmasını sağlıyor.

Tesco’nun önemli şirketlerinden biri olan Dunnhumby’nin yetkilileri, günümüzde tüketici kararlarının sosyal medyadan önemli ölçüde etkilendiğini, bu nedenle de ağızdan ağıza pazarlamanın markalar ve perakendeciler için kilit bir rol oynadığını belirtiyorlar.

Tüketicinin satınalma kararlarını etkilemenin gittikçe zorlaştığını belirten Dunnhumby yöneticileri, çareyi bu yılın Mayıs ayında 60 milyon dolar ödeyerek BuzzAgent’i satın almakta buldular.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.