VDSL2 ile internet artık 8 kat daha hızlı

Türk Telekom mevcut internet hızını 8 kat artıran VDSL2 hizmetini 1 Temmuz itibariyle...

01.07.2008 - 16:42 | MediaCat

Türk Telekom mevcut internet hızını 8 kat artıran VDSL2 hizmetini 1 Temmuz itibariyle sunmaya başladı. Türk Telekom’un bu yeni yatırımı sayesinde Türkiye dünyada VDSL2 teknolojisine geçen ilk ülkelerden biri oldu.

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, yeni nesil hızlı internet VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) hizmetini 1 Temmuz 2008’den itibaren sunmaya başladı. Gerekli tüm altyapı hazırlıklarını tamamlayan Türk Telekom, mevcut telefon hatları üzerinden internette erişim hızını 8 kata kadar artıran VDSL2 hizmetini 1 Temmuz 2008 tarihinde internet servis sağlayıcı aracılığıyla kullanıcılara sundu. Türk Telekom’un söz konusu yeni yatırımı sayesinde Türkiye, VDSL2 teknolojisini ilk kullanan sayılı ülkelerden biri haline geldi. VDSL2’nin 32 megabite varan hızı ile Türkiye, Avrupa’da 23 ülkedeki 190 DSL sağlayıcısı arasında DSL teknolojisiyle en hızlı interneti kullanan üçüncü ülke konumuna erişti.

İki farklı VDSL2 hız paketi olarak sunuldu

Evlere ve işyerlerine giden telefon hatları üzerinden dijital veri transferini sağlayan teknoloji ailesi DSL’in en yeni ve hızlı üyesi VDSL2, Triple Play denilen ses, görüntü, hızlı internet üçlüsünün birarada sunulması için tasarlandı. Böylece VDSL2 ile yüksek hızlarla alınabilecek IPTV (internet televizyonu yayını), HDTV, Videofon, VoD (isteğe göre video izleme), İnteraktif oyun oynama, İnteraktif oylamalara katılma, VoIP (ses görüşmeleri) gibi katma değerli hizmetler sağlanabilecek. Türk Telekom VDSL2 teknolojisini 16 megabit ve 32 megabit indirme hızı olmak üzere iki paket seçeneği ile sunuyor. İki pakette de yükleme hızı 1 megabit olacak.

1 VCD filmi 29 dakika yerine 4 dakikada indirilecek

Buna göre 700 megabyte büyüklüğündeki bir VCD filmi saniyede 4 megabitlik internet hızıyla bilgisayara indirmek 29 dakikayı bulurken, 32 megabit hızındaki VDSL2 teknolojisiyle sadece 4 dakika sürecek. Türk Telekom altyapı sağlayıcısı olarak ADSL hizmetinde olduğu gibi VDSL2 hizmetini de toptan olarak internet servis sağlayıcılara sunuyor. VDSL2 hizmeti, Türkiye’de kablonun elverişli olduğu şehirlerde sunuluyor. Hizmetin ilk etapta 73 il 450 lokasyonda verilmesi planlandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.