MediaCat

Valderrama ile hayat kurtaran dokunuşlar

Yeşil sahalardan kalma ilginç anılar, testis kanserini önleyebilir mi?

Valderrama ile hayat kurtaran dokunuşlar

Testis kanseri, 13 – 45 yaş arasındaki erkeklerde en sık rastlanan kanser türleri arasında yer alıyor. Buna karşın, hayatı boyunca testislerini hiç kontrol ettirmeyen erkeklerin oranı ise yüzde 70.

Bu gerçeklerden yola çıkan İspanyol futbol dergisi Libero ise erkeklere testis kanserinin erken teşhisinde önemli rol oynayan kendi kendine muayene yöntemin nasıl yapılacağını öğretmek amacı ile sözü bir futbol efsanesine, Kolombiyalı eski futbolcu Carlos Valderrama’ya bırakıyor.

Libero’nun bu öğretici kampanyasında Valderrama’yı seçmesi hiç de tesadüf değil zira Valderrama’nın, testisleriyle ilgili yeşil sahalardan kalma ilginç bir anısı bulunuyor. Valderrama’nın testisleri, İspanya’da Valladolid forması giydiği 1991 yılında Real Madrid’e karşı oynadığı bir maçtaki korner pozisyonunda rakip futbolcu Michel Gonzalez’in art arda gelen dokunuşlarına maruz kalmıştı. Geçmişte yaşananları bir kenara bırakıp reklam filminde kamera karşısına geçen Valderrama ise yaşadığı ilginç görüntüler eşliğinde erkeklere kendi kendilerine testis muayenesini nasıl yapılacağını anlatıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.