Uzaktan işe alımlarda başarının 4 sırrı

Kariyer sitesi Flow'un kurucusu Geneviève Provencher, kriz döneminde işe alım sürecine devam etmek isteyen şirketlere sorunsuz mülakatlar gerçekleştirebilmeleri için dört tavsiyede bulunuyor.

19.03.2020 - 16:27 | Arzu Nilay Kocasu

Coronavirus her ne kadar rutinleri büyük ölçüde değiştirse de hayat devam ediyor. Salgın döneminde mesaiyi uzaktan sürdürebilen şirketler halihazırda takvimlerinde olan iş görüşmelerini gönüllü karantina sürecinde nasıl yöneteceklerine dair kararsızlık içerisinde olabilirler. Bazı şirketler mülakatları kriz sonlanana kadar durdurmayı düşünebilir ancak, hiç şüphesiz, faaliyetlerini yavaşlatmamak ve hayat normale döndüğünde hazır olmak için sürece planlandığı gibi devam etmek isteyecek şirketler de var.

İşe alım sürecini uzak mesafeden en iyi şekilde sürdürmenin püf noktalarını Québec menşeli kariyer sitesi Flow’un kurucusu Geneviève Provencher anlatıyor. Provencher’in Infopresse.com’da yayımlanan dört maddelik tavsiye listesi şöyle:

Sık iletişim kurun, iyi iletişim kurun

İletişim kurmak, uzaktan çalışma gibi işe alım sürecinde de kilit önem taşıyor. Her şeyin uzun vadede iyi işleyebilmesi için tüm ekipler ve gereken tüm kaynaklar seferber edilmeli. Eğer şirket işe alım faaliyetlerini sürdürüyorsa, ekipleriyle düzenli olarak iletişimde olması elzem. Böylelikle ekipler de adaylarla iyi iletişim kurabilirler.

Aynı tavsiye, işe alım mülakatlarını durduran şirketler için de geçerli. Adaylara durumu izah etmek ve onları gelecek aşamalar hakkında bilgilendirmek gerekiyor. Hayatlarımızda belirsizliğin hüküm sürdüğü bugünlerde insanlar muhtemelen daha anlayışlı ancak bir o kadar da endişeli olacaklardır. İletişimin açık ve net olması önemli.

Kullandığınız teknolojinin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin

İşveren ile adaylar uzaktan, kamera yardımıyla görüşüyorsa; bu kameraların iyi çalıştığından her daim emin olmak elzem. Skype, Google Hangouts… Kullanılan araç hangisi olursa olsun, adayın bu araçlara veya bu araçları indirecek bağlantıya sahip olduklarından emin olmak gerekiyor. Teknik sorunların önüne geçmek için adayı takip edilecek aşamalar hakkında detaylıca bilgilendirmek de şart.

Yüz yüzeyken nasılsanız şimdi de öyle olun

Tahmin edilenin aksine, kurduğunuz temas insani olduğu müddetçe yüz yüze olup olmadığınız fark etmez. Yüz yüzeyken sorduğunuz soruları uzak mesafeden de sormaktan çekinmeyin. Böylelikle adayın değişime adapte olma kabiliyetini sınayabilir ve uzaktan verimli çalışabilecek yetkinlikte olup olmadığını görebilirsiniz.

Öte yandan, dikkat edilmesi gereken bir husus var: Evde çocuğu olan adayların uzaktan çalışma sürecinde başetmeleri gerekenler, çocuksuz adaylarınkisine kıyasla daha fazla. Dolayısıyla, esnek olmakta ve bağlamın alışılmışın dışında olduğunu kendinize hatırlatmakta yarar var.

Empati kurun

Bazı insanlar arada mesafe olduğunda kendilerini rahatsız hisseder ve mevcut duruma ayak uydurmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Diğerleri, normalde olduğundan daha fazla veya daha hızlı konuşma eğilimindedir. İşe alımlarda sabır ve anlayış şarttır. Mevcut durumun neden olduğu belirsizlik, süreci biraz daha karmaşıklaştırıyor. Bu da durumu bazı insanlar için başetmesi daha zor bir hale getiriyor. Adayların soru, sorun ve endişelerine kayıtsız kalmayın.

Kaynak: Infopresse.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.