Üyeler toplu olarak Facebook’u terk ediyor

Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ortaya çıkan ‘anti-Facebook’ gruplarının...

18.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ortaya çıkan ‘anti-Facebook’ gruplarının her geçen gün daha da güçlendiği belirlendi.

Güvenlik ayarlarının hem karışık olduğunu hem de Facebook’un gizlilik konusunda yeterli  güvenliğe  sahip olmadığını savunan kullanıcıların, gruplar kurarak toplu halde Facebook’tan çıkmayı planladığı belirtildi.

Kullanıcılara 50 farklı seçenek ve kullanıcının isteğine göre 170 farklı şekilde kişiselleştirebilme imkânı tanıyan yeni gizlilik ayarlarının ardından profilini kapatan kullanıcı sayısının oldukça arttığı ortaya çıktı.

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu gizlilik politikasından memnun olmayan bir grup, dünyaca ünlü arkadaşlık sitesini protesto etmek amacıyla dünya genelindeki Facebook kullanıcılarını bir araya getiriyor.

Gizliliğe saygı duyulmuyor

QuitFacebookDay.com adlı sitede, 31 Mayıs’ta Facebook’taki hesaplarını donduracak olan üye sayısının ilk günden 780’i geçtiği belirtildi. Sitede “Eğer siz de Facebook’un size, kişisel bilgilerinize ya da internetin geleceğine saygı duymadığını düşünüyorsanız, bize katılın” mesajı verildi. ABD’li 4 üniversite öğrencisi de Facebook’un son dönemlerde artan kişisel gizlilik tartışmalarına karşı, her kullanıcın hangi bilgilerini ne şekilde paylaşacaklarına karar verebilecekleri, açık kaynak kodlu, Diaspora adını verdikleri bir sosyal ağ alt yapısı oluşturacağını açıkladı. Başlattıkları bağış kampanyasıyla bu 10 bin dolara ulaştıkları taktirde yaz tatilinde Facebook’u bitireceklerini açıklayan bu grubun şimdiden 100 bin dolar topladığı belirlendi.

Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.