Uyanık: RTÜK’ün kararına yürekten katılıyoruz

RTÜK’ün şiddet içeren televizyon programlarına reklam verilmemesi konusundaki duyarlılığına

06.03.2007 - 12:06 | MediaCat

RTÜK’ün şiddet içeren televizyon programlarına reklam verilmemesi konusundaki duyarlılığına Reklamverenler Derneği de destek veriyor.

Reklamverenler Derneği (RVD) Başkanı Hakan Uyanık’ın şiddet içerikli dizilerden sonra haber bültenlerine de gerekiyorsa en son aşamada reklam vermekten vazgeçeceklerine dair yapyığı açıklamaya Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ardından reklamcı cephesiden de destek geldi.

Reklamcılar Derneği Üyesi ve Piramit Ajans Başkanı Metin Aroyo da bu görüşü yürekten desteklediğini ve şiddet olmadan da yaratıcı olunacağını ve ürün satılacapını ifade etti. Aroyo, şiddet içeren televizyon programlarına reklam verilmemesinin reklam ajanslarının tek başına uygulayabileceği bir karar olmadığını vurgulayarak reklamverenlerin bu konuda adım atması önemli olduğunu vurguladı. Aroyo, şiddet olmadan da yaratıcı olunacağını, toplumun geneline yansıyan agresiflik ve yükseksesliliğin reklamlala da yansımaya başladığını, Türk dilini kullanmaktan toplumun değerlerini yukarı çekecek unsurları bulundurmaya kadar reklamcıların bir sorumluluğu olduğunu belirtti. Reklamverenler de aynı tavır içinde olmasının toplumdaki yüksek sesli, bağıran çağıran agresif üslubu da zamanla ortadan kaldıracağını söyledi.

Ülker kurumsal iletişim yetkilileri, Ülker Grubu’nun Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) belirlemiş olduğu ticari reklam ve ilanlara ilişkin ilkeler doğrultusunda hareket ettiğini ve reklam mecrası olarak kullanılacak herhangi bir TV programının bu ilkelerle örtüşmemesi durumunda o programa ilan verilmediğini dile getirdi.

Volkwagen, Audi, Skoda ve Porsche gibi markaları bünyesinde barındıran Doğuş Otomotiv Genel Sekreteri Deniz Güven ise konuyla ilgili olarak şiddet içerikli televizyon programlarına reklam verilememesi konusunda büyük duyarlılık içinde olduklarını söyled. Doğuş Otomotiv olarak bu tür programlarda zaten seçici ve dikkatli davrandıklarını ifade eden Güven, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceklerini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.