Üniversitelerin Medya Karnesi

Türkiye'de bu yıl yüksek eğitim almak için 1,7 milyon adayın kapısını çaldığı üniversiteler, öğrencilerin tercih listelerinde üst sıralarda yer alabilmek için düzenledikleri etkinliklerle medyada yer buluyorlar.

19.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de bu yıl yüksek eğitim almak için 1,7 milyon adayın kapısını çaldığı üniversiteler, öğrencilerin tercih listelerinde üst sıralarda yer alabilmek için düzenledikleri etkinliklerle medyada yer buluyorlar.

Medya Takip Ajansı Interpress, üniversitelerin yazılı basında çıkan haberlere göre yılın ilk altı aylık dönemini kapsayan ‘Haber Karnesi’ni hazırladı. Yazılı basında şimdiye kadar 156 üniversitenin toplam 150 bin 890 haber ve yazıyla yer aldığı tespit edilirken, çıkan haber sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 arttığı belirlendi. Yayınlanan haber sayısına göre oluşan listede ise, bu yıl ilk 20 sıra içinde hiçbir vakıf üniversitesinin yer alamadığı da ortaya çıktı.

Ulusal, bölgesel ve yerel iki bine yakın gazete ile derginin tek tek incelendiği araştırma sonuçlarına göre; devlet üniversiteleri içinde en çok haber 9 bin 870 adetle Akdeniz Üniversitesi hakkında çıktı. İstanbul Üniversitesi 7 bin 554 haberle ikinci olurken, Anadolu Üniversitesi de 7 bin 177 haberle üçüncü sırayı aldı. Listenin ilk on sırasında yer alan diğer okullar ise, ‘Selçuk Ün.’, ‘Ege Ün.’, ‘Ankara Ün.’, ‘ODTÜ’, ‘Hacettepe Ün.’, ‘Gazi Ün.’ ve ‘Çukurova Ün.’ oldu.

Bilkent, vakıf üniversiteleri içinde ilk sırada

Interpress’in üniversiteleri mercek altına aldığı araştırmada, vakıf üniversiteleri içinde 2 bin 734 haberle ilk sırada Bilkent Üniversitesi’nin yer aldığı görüldü.

2 bin 58 haberle Bilgi Üniversitesi ikinci sırayı alırken, Başkent Üniversitesi çıkan bin 784 haberle üçüncü oldu. Vakıf üniversiteleri içinde ilk on sırayı oluşturan diğer üniversiteler ise, ‘TOBB Eko. ve Teknik Ün.’, ‘Bahçeşehir Ün.’, ‘Sabancı Ün.’, ‘İzmir Ekonomi Ün.’, ‘Yeditepe Ün.’, ‘Zirve Ün.’ ve ‘Koç Ün.’ şeklinde oluştu.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.