MediaCat

Unilever’den 1 milyar dolarlık satınalma

Şirket Los Angeles’lı start-up Dollar Shave Club’ı ailesine kattı.

Unilever’den 1 milyar dolarlık satınalma

Geçen yıl 190 ülkede yaklaşık 60 milyar dolarlık satış yapan Unilever Los Angeles menşeli bir start-up’ı 1 milyar dolar ödeyerek ailesine kattı.

Dove, Axe, Lipton ve Ben & Jerry’s gibi markalarıyla pazarlama evreninin köklü oyuncularından Unilever‘in yeni yatırımı -genel trendin aksine- sanal gerçeklik, video oyunları veya kaybolan mesajların yer aldığı bir hizmeti içermiyor. Yeni yatırımın odağına aldığı tek bir araç var: Traş jileti.

Mike Dubin ve Mark Levine’ın 2010 yılında katıldıkları bir partide tohumlarını attıkları ve 2011 yılında hayat bulan Dollar Shave Club, üyelerinin adresine her ay diledikleri standartlarda traş jiletleri yollayan bir girişim ve kuruluşundan bu yana 3,2 milyon kişiye erişen kullanıcı kitlesiyle artık erkek saç ve deri ürünlerinin yanı sıra kendi özel ıslak mendillerini de satıyor.

Los Angeles’ın en pahalı start-up’ı

Dollar Shave Club ve Unilever henüz anlaşma maddelerini kamuoyuna açıklamamış olsa da ortakların Unilever’den gelecek parayı bölüşecekleri, markanın 190 çalışanını tutmaya devam edebileceği ve Mike Dubin’in CEO’luğunda özerk olarak marka inşasını sürdürebileceği biliniyor.

“Dollar Shave Club çeşitlilik arz eden ve etkileşime açık tüketicisiyle son derece derin bağlar kurmayı başarmış inovatif ve ezberbozan bir erkek markası” diyor Unilever Kuzey Amerika Başkanı Kees Kruythoff: “Dollar Shave Club’ın arz talep eğrisindeki tüm potansiyelini gerçekleştirmesini destekleyerek Unilever’in küresel sahnedeki gücünü artırmayı hedefliyoruz.”

Gillette davasında yeni perde

Geçen yıl 152 milyon dolarlık bir gelire ulaşan ve bu yıl 200 milyon doları aşma yolunda ilerleyen Dollar Shave Club söz konusu satın almanın markanın halihazırda Gillette ile süren davasında kendisine bir avantaj sağlayacağı görüşünde. Dollar Shave Club’ın jiletlerindeki yıpranma payını azaltmak için patentlerinden birini çaldığını iddia eden Procter & Gamble markası Gillette’in iddiasıyla ilgili olarak Dollar Shave Club, Unilever satışı üzerinde olumsuz etkileri olması ihtimaline karşı, yorum yapmaktan kaçınıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.