Unilever’in cirosu 2011’de %5 arttı

Unilever, 2011 yılında dünyanın önemli pazarlarında yaşanan ekonomik güçlük ve tüketici talebindeki gerilemeye rağmen cirosunu %5 artışla 46,5 milyar Euro’ya yükselttiğini açıkladı.

13.02.2012 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden Unilever’in 2011 yılsonu cirosu, %5 artışla 46,5 milyar Euro olarak gerçekleşti. Şirketin işletme karı %1 yükselişle 6,4 milyar Euro, net karı ise %1 artışla 4,6 milyar Euro oldu.

Unilever’in bu performansında, yükselen pazarlardaki önemli büyüme ve Ev ve Kişisel Bakım kategorilerindeki gelişmelerin etkili olduğunu vurgulayan Unilever CEO’su Paul Polman, “Markalarımıza yoğun bir şekilde yatırım yaptık ve yılı olumlu bir hızlanmayla kapattık. Gıda kategorisinde, fiyat artışlarının tonajlar üzerindeki etkisine rağmen, pazarlarımıza paralel olarak büyüdük ve pek çok kilit işimizde payımızı artırdık” diye konuştu.

Unilever, Asya, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa pazarında yüksek fiyatlara ve pek çok ülkedeki zorlu makroekonomik koşullara rağmen tonajda olumlu bir artış kaydetti. Bu gelişmede, sürdürülebilir büyümesine devam eden Türkiye’nin yanı sıra Hindistan ve Çin’in olumlu katkısı söz konusu oldu. Güney Afrika, Endonezya ve Vietnam’da da iki haneli büyüme yaşandı. Latin Amerika bölgesi, Arjantin ve Meksika’daki güçlü büyümenin de desteğiyle 2011’de %10,8 büyürken,  Batı Avrupa pazarındaki sıkıntılara rağmen Unilever’in payı artış gösterdi.

2012 yılında dış makroekonomik çevrenin, 2011’e oranla daha hafif olsa da zorlayıcı olmasını ve girdi maliyetlerindeki dalgalanmanın sürmesini beklediklerini ifade eden Unilever CEO’su Paul Polman, “Bu zorlayıcı ortamda, en önemli önceliğimiz; bir yandan işimizin uzun vadede sağlığı için markalarımızı yönetmek, diğer yandan da pazarlarımızdaki rakamları aşan, karlı bir tonaj artışı, istikrarlı ve sürdürülebilir işletme karı ve güçlü bir nakit akışına ulaşmak” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.