Uluslararası İstanbul Müzik Festivali başladı

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, dün aksam festivalin sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Aya İrini Müzesi’nde verdiği bir konserle başladı.

09.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, dün aksam festivalin sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Aya İrini Müzesi’nde verdiği bir konserle başladı.

Açılış nedeniyle Aya İrini Müzesi’nde bir tören ve Arkeoloji Müzesi bahçesinde bir resepsiyon düzenlendi. Açılış Töreni’nde İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Resmi Sponsorları ile katkıda bulunan kuruluşlara; Festival Sponsoru BORUSAN HOLDİNG ve festivalin gösteri sponsorlarına birer teşekkür plaketi sunuldu. Festival sponsoru BORUSAN HOLDİNG adına plaketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık aldı. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Sponsoru Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık konuşmasında şunları söyledi: “Bugün şahsım ve Borusan adına iki mutluluğu bir arada yaşıyorum. Bunların birincisi, dünya çapında saygınlığı bulunan bu klasik müzik buluşmasına 10 yıl boyunca katkıda bulunacak olmamızın verdiği onurdur. İkincisi de, on üç yıl önce kurduğumuz Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın, bu çaptaki bir festivalin resmi orkestrası olacak seviyede yetkinleşmiş olmasının gururudur.”

Törende Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin “Onur Ödülleri” de sahiplerini buldu. “Onur Ödülleri” Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solistlerinden değerli piyanistimiz Ayşegül Sarıca ile Türkiye’de keman denince akla gelen ilk isim olan Suna Kan’a verildi. Ayşegül Sarıca ve Suna Kan’a ödüllerini IKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı takdim etti. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” bu yıl; efsanevi topluluğu Les Arts Florrisants ile Barok müziği tüm dünyaya tanıtan ünlü şef William Christie’ye verilecek. William Christie ödülünü 15 Haziran akşamı kendi yöneteceği konser öncesinde alacak.

34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 10 yıl aradan sonra bir festival klasiği olan Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasının Yekta Kara rejisi ve Alman şef Peter Telling yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla 22 ve 24 Haziran tarihlerinde Topkapı Sarayı’nda seyirciyle buluşturacak. “Saraydan Kız Kaçırma” bu yılın unutulmazları arasına girmeye aday görünüyor. 34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin biletleri Biletix satış noktaları; www.biletix.com ve Biletix çağrı merkezi (0216) 556 98 00 aracılığıyla ve Atatürk Kültür Merkezi gişelerinden satışa sunuldu.

Ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org/muzik

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.