Ukraynalı mültecilerden tüm dünyaya mesaj

UNHCR, Dünya Mülteciler Günü'nde dünyaya Ukraynalı mültecilerin yer aldığı filmle sesleniyor.

16.06.2022 - 15:35 | Sencer Uçar

Ukraynalı mültecilerden tüm dünyaya mesaj

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nü Ukraynalı mültecilerin kamera karşısına geçtiği Uprooted (Sökülmüş) adlı filmle karşılıyor.

Savaşlar nedeniyle 100 milyona yakın insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı günümüzde mültecilere destek çağrısında bulunan filmde Ukraynalı mültecilerin yaşadığı travma sonrası stres bozukluğundan kaynaklı zorluklardan kesitler ekrana taşınıyor.

Don’t Panic Londra Kreatif Ortağı Rick Dodds, Stink Films yönetmenlerinden Andzej Gavriss ve kendisi de Ukraynalı bir mülteci olan koreograf Konstantin Koval’in tasarladığı filmin prodüksiyonu, işgal sonrası ülkelerini terk eden Ukraynalı mültecilerin yoğun yaşadığı Berlin’de gerçekleşti. Tüm oyuncu ekibi Ukraynalı mültecilerden oluşan filmde oyunculardan ülkelerini terk ederken giydikleri kıyafetlerden herhangi birini kullanmaları istendi.

Film, mültecilerin öykülerini anlattıkları diğer filmlerle birlikte Birleşik Krallık sinemalarında ve sosyal medya aracılığıyla paylaşılacak.

UNHCR İletişim Başkanı  Joung-ah Ghedini-Williams, “Birkaç ay içerisinde, Ukrayna’daki savaş görülmemiş derecede hızlı büyüyen bir yerinden edilme ve insanlık krizini tetikledi. Trajik bir şekilde milyonlar evlerini terk etmeye zorlandı. İnsanlar güvene eriştiklerinde savaşın, şiddetin, zulmün travmalarıyla baş etmeleri çok ama çok zor. Psikolojik destek gibi yardımları bu yüzden sağlıyor, ev sahibi topluluklarla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Zira bu toplulukların mültecileri kabul etmesi, Ukrayna ve diğer tüm ülkelerde savaştan kaçanların uzun vadede toparlanabilmeleri için çok önemli. Film bunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Mültecilerin onları kesintisiz sahiplenmemize ve savaşın izlerini silebilmeleri için tam desteğimize ihtiyaçları var” şeklinde konuştu.

Filmin yönetmeni Andzej Gavriss, “Savaş başladığından bu yana Ukraynalı mültecilerden travma sonrası stres bozukluğunun bezdiren etkilerine dair çok şey işittim. Mesele mühim ama halkın gündeminde o kadar yer almıyor. Birçok Ukraynalı arkadaşla ve uzun yıllardır çalıştıklarımla konuştuktan sonra birlikte bir film yapmak ve sanatımızı yardım için kullanmaya karar verdik. Gerçek mülteci aktörlerin oynaması ve kendi öykülerini anlatması önemliydi. Tüm acılara rağmen film, bir araya gelip birbirimize güç vermek adına birliktelik ve umut mesajıyla bitiyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Ukraynalı mültecilerin başından sonuna ekibin merkezinde yer aldığını söyleyen Don’t Panic Kreatif Ortağı Rick Dodds, “Senaryoya giren anıları değil sadece; birer dansçı, aktör, koreograf olarak yetenekleri de filmi bu denli güçlü yapan. Aynı şekilde devam filmleri de etkili zira bizimkilerle benzer unvanlara sahip mültecileri ilk kez işitiyoruz. Yaratıcı sektör çalışanları olarak hepsi işinin zirvesinde” derken, Stink’s Film Global Başkanı Blake Powell ise “Andzej bana film fikrinden ilk bahsettiği andan itibaren bu işi doğru insanlarla yapmamız çok önemliydi. Rick’i aradım ve bana UNHCR ile işbirliği yapmamı önerdi. O noktadan itibaren Rick, Andzej ve UNHCR fikri hayata geçirmek için yorulmak bilmeden çalıştı. Sonuçtan çok memnunuz, umarız farkındalığı ve dünyanın dört bir yanındaki cesur mültecilere desteği artırır” şeklinde konuşuyor.

Kaynak: LBBOnline

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.