Uğurcan Ataoğlu’nu hiç böyle duymadınız

Uğurcan Ataoğlu 25 yıllık reklamcılık hayatında yaptığı tüm işleri "Yirmibeş Kuruşluk Kitap"ta topladı.

27.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Uğurcan Ataoğlu 25 yıllık reklamcılık hayatında yaptığı tüm işleri "Yirmibeş Kuruşluk Kitap"ta topladı.

Reklamcılığa adım attığı ilk ajanstan, kurucu ortaklığını yaptığı ve hala kreatif direktörlüğünü yürüttüğü ajansı Alametifarika’ya kadar süren kariyeri boyunca içinde yer aldığı tüm reklam işlerinin ve diğer projelerin kağıt üstündeki sergisi niteliğindeki kitap, işlerin görsellerinin yanı sıra o süreçte yaşananlara dair anekdotlar ve diyaloglarla projede yer alan diğer çalışma arkadaşlarının da izini sürüyor.

Kitapta bugün çoğu hatırlanmayan fakat yapıldığı yıllarda pek çok insanın aklında, ağzında, kulağında yer etmiş ve farkettirmeden Türkiye’nin bugünkü hafızasının bir bölümünü oluşturmuş bu işler, 724 sayfada bir araya gelmiş. Sektörün arşiv ihtiyacını da önemli ölçüde karşılayan bu yapıtta Turkcell, Garanti Bankası, Türk Hava Yolları, Beymen, Mudo, Efe Rakı, Sertab Erener, Elif Şafak, Nil Karaibrahimgil, Mazhar Alanson gibi bazıları bugün Türkiye’nin en önemli değerleri haline gelmiş, bazılarıysa artık hayatta olmayan markalar için hazırlanmış kurumsal kimlik çalışmaları, logo, ilan, afiş, illüstrasyon, kapak ve albüm tasarımları var. Kitabın sonundaki “From: Uğurcan Ataoğlu / To: Allusers” başlıklı bölüm, kendi başına bir kitap gibi okunabilir. Reklamcıların ajanslardaki gündelik dünyası, kendi aralarındaki diyalogları, krizleri, eğlenceleri merak konusudur. Bu bölümde, Uğurcan Ataoğlu’nun 25 yıllık ajans hayatı boyunca çalışma arkadaşlarına yazdığı ajans içi e-postaların şaşırtıcı olanlarından bir derleme yapılmış.

Kitap hakkında daha fazla  fikir edinmek için Selin Akıncı’nın yönettiği, Ömer Ahunbay & Hakan Özer’in müziğini yaptığı videoyu, http://on.fb.me/mJZS7u adresinden izleyebilirsiniz.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.