Uğur Dündar: Özerklik zorunlu

Sezer’in vetosu nedeniyle 3 yıldır vekaletle yönetilen TRT Genel Müdürlüğü’ne yarın atama

15.11.2007 - 13:02 | MediaCat

Sezer’in vetosu nedeniyle 3 yıldır vekaletle yönetilen TRT Genel Müdürlüğü’ne yarın atama yapılacak. Öte yandan Can Dündar’ın ardından CHP’nin dün aday gösterdiği Uğur Dündar da adaylıktan “affını rica etti”. TRT’ye başvuruda bulunan 58 aday arasında en şanslısı ise Sezer’in iki kez veto ettiği İbrahim Şahin.


Uğur Dündar affını rica etti

Uğur Dündar yazılı bir açıklama yaparak adaylıktan “affını rica etti”. Dündar, “aday gösterilmesini dürüst ve tarafsız gazeteciliğe verilen çok anlamlı bir ödül olarak değerlendirdiğini” belirterek, CHP Genel Başkanı’na da teşekkür etti ve şunları söyledi: “İçinden geçtiğimiz şu kritik süreçte TRT’nin başarılı olabilmesi için mali ve idari özerkliğe kavuşturulmasının zorunlu olduğu inancındayım. Bu reform da ancak iktidar ve muhalefetin desteğini alacak bir genel müdür tarafından sağlanabilir. Bu nedenle adaylıktan affımı rica ediyor ve şahsıma gösterilen teveccühe tekrar teşekkür ediyorum.”


Can Dündar: Ağır sansür ve memuriyet

Yıllar sonra TRT Genel Müdürlüğü için aday gösterilmesinden onur ve heyecan duyduğunu söyleyen Can Dündar ise, ancak TRT’de çalıştığı dönemdeki “sansür seansları”nı düşündüğünü ve “Bağımsız bir gazetecinin adının, hükümetin ‘mönüden’ seçeceği bir listede yer almasının ve mevcut yasa gereği ‘memuriyet’ yapmasının, onun mesleki kariyerine vereceği zararı” düşünerek kabul etmediğini belirtti.

TRT Genel Müdürlüğü için Mehmet Barlas, Uğur Dündar ve Can Dündar’ın adı geçti; ancak kabul etmediler. Başvurusu geçerli kabul edilen 58 aday arasında ise sürpriz yok. RTÜK yarın 58 adaydan 3’ünü seçip Hükümet’e sunacak. Hükümet de bir isim seçip Çankaya Köşkü’ne gönderecek. Bir önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iki kez veto etmesi nedeniyle 3 yıldır vekaletle yönetilen TRT’ye bu kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla atama yapılması bekleniyor. Gül’ün göreve gelişinden bu yana Sezer’in veto ettiği 111 ismin atamasını onayladığı, TRT’ye teklif edilen ismi de onaylayacağı belirtiliyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.