UEFA Şampiyonlar Ligi galibi 108 milyon Euro’dan fazla kazanacak

UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard tarafından dünyanın en önemli spor ekonomisi...

21.05.2008 - 15:41 | MediaCat

UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard tarafından dünyanın en önemli spor ekonomisi uzmanlarından Simon Chadwick’e yaptırılan araştırmaya göre, Bu gece Moskova’nın Luzhniki Stadyumu’nda Manchester United ve Chelsea arasında oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının galibi 108 Milyon Euro’dan fazla gelir elde edecek.

Rusya’nın başkentine 45 milyon Euro para akışı sağlayacak Moskova’daki finalin toplam ekonomik etkisi 267milyon Euro’nun üzerinde.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 1994 yılından bu yana resmi sponsoru MasterCard’ın yaptırdığı kapsamlı ekonomik araştırmaya göre, Avrupa futbolunun iki devi bu gece Moskova’nın Luzhniki Stadyumu’nda 108 milyon Euro’dan fazla bir kazanç için mücadele edecekler.

Manchester United ve Chelsea futbol kulüplerinin her biri İngiltere finalindeki ilk mücadelelerinden bu yana artan takım değerleri, ödül paraları, sponsorluk anlaşmaları, televizyon hakları, sezonluk bilet satışlarındaki artış gibi pozitif ekonomik etkilerden faydalanıyor. Araştırmaya göre kaybeden bile 38 milyon Euro kazanç sağlamaya aday durumda.

MasterCard’ın araştırmasını yürüten dünyanın en önemli spor ekonomisi uzmanlarından ve Coventry Üniversitesi Uluslararası Spor İşleri Merkezi profesörlerinden Simon Chadwick finale yaklaşırken, Manchester United ve Chelsea futbol kulüplerinden her birinin UEFA Şampiyonlar Ligi 2007/2008 kampanyaları süresince 38 milyon Euro’dan fazla gelir elde ettiklerine ve bu durumda, Moskova Finali galibinin toplamda 146 milyon Euro’dan fazla bir kazanca sahip olacağına dikkat çekiyor.

Rakamlar Atina’daki 2007 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin ekonomik etkisiyle de paralellik gösteriyor. Avrupa futbol ticaretinin kalbindeki MasterCard’ın yürüttüğü araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl AC Milan ve Liverpool futbol kulüpleri 100 milyon Euro kazanmak için mücadele etmişlerdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.