Uber’in Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu

Haksız rekabet gerekçesiyle Uber'in Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

16.10.2019 - 16:53 | MediaCat

Uber'den UberXL açıklaması

Ulaşım şirketi Uber’e erişimin engellenmesi ve şirketin Türkiye’den men edilmesi talebiyle Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası tarafından açılan dava neticesinde İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, Uber’in ülkemizdeki tüm faaliyetlerinin durdurulmasına ve internet sitesine erişimin engellenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti nihai kararında Uber’in hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğunun tespitine, haksız rekabetin men edilmesine, Uber hizmetlerinin sunulduğu Uber.com ve Uber mobil uygulamaları ile Uber XL isimli hizmete erişimin engellenmesine, kesinleştikten sonra hükmün tirajı en yüksek üç gazetede ilan edilmesine karar verdi. Böylece, Uber’in Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuş oldu.

Karar sonrası taksiciler adına açıklama yapan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Uber’e karşı açtığımız dava sonuçlandı. Biz taksiciler olarak 1986’da çıkan kanunla beraber tahditli ticari araçlarız. Bu ticari araçlarımızı devlete belli bedeller ödeyerek sahip olduk. 2013 yılından itibaren Türkiye’de böyle bir korsan taşımacılık başladı. Biz Türkiye Cumhuriyeti adaletine ve siyasetine güveniyoruz. Haklı olduğumuz dava bugün sonuçlandı. Uber’in XL ve normal araçlarla taksiler dahil olmak üzere internet erişimi Türk adaletinin verdiği kararla kapatıldı” diye konuştu.

Uber, 31 Mayıs itibarıyla Türkiye’deki Uber XL faaliyetlerini durdurmuştu.

Kaynak: Dunya.com