Twitter yasakları sosyal tv izleyicisini engellemiyor

24 Mart’ta Twitter’da en çok konuşulan programlar.

25.03.2014 - 14:38 | MediaCat

Twitter’ın Türkiye’de engellenmesiyle haftaya gergin ama umutlu başlayan Sosyal TV izleyicisi, tercihleri konusunda hız kesmedi. Survivor her zamanki gibi yayın gününü birincilikle kapatırken, Karadayı ikinci ve yayını yasaklanan İrfan Değirmenci ile Günaydın üçüncü oldu.

Survivor, Sosyal TV izleyicisinin Türkiye gündeminden kaçış planlarının başında yer aldı ve parmaklarının ucundan düşmedi.

“Twitter bildiğin Survivor’a döndü 7-8 kişi kaldık yaşam mücadelesi veriyoruz resmen.” diyen kullanıcılar aslında 7,761 kişilik bir Survivor kitlesinin arasında yer alıyordu. Bu 7,761 kullanıcı gece boyunca 9,925 tweet atarak yayılımda 22,781,560 kullanıcının Twitter akışında yerini aldı. Sosyal TV izleyicisi, içinde bulundukları ruh hali ile ilgili anlatımlarını “Ulan şimdi Survivor’da olmak vardı. Adamların ülkede olup biten hiç bir şeyden haberleri yok. Tek dertleri ödül oyununu kazanıp simit yemek.”paylaşımı üzerinden yaparken, bir yandan da yarışmayı unutmayarak elemeler ve oylamalar hakkında “#survivor Ya bu Müge’ye oy verenler ElidorMissTurkey ile Survivor’u karıştırıyor sanırım…” gibi yorumlar paylaştı. Survivor Gönüllüler takımından Samanta yerine Müge’nin kalması çok tartışılırken, Yiğit’in oylamadan birinci çıkması izleyiciler arasında sevinçle karşılandı. Survivor’ın gün boyunca içerik üreten kullanıcılarının yüzde 13’ü Kuzeyin Oğlu izleyicilerinden, yüzde 12’sini Güneşi Beklerken izleyicilerinden geldi.

Karadayı izleyicileri her şeye rağmen dizilerini yalnız bırakmadı, ekranlarının ve klavyelerinin başından ayrılmadı. Yeni bölümü merakla bekleyen sosyal TV izleyicisi, özgürlüklere getirilen kısıtlamaları, dizinin karakteri Nazif Baba üzerinden “#karadayı ailesi olarak sadece Nazif baba için değil yasaklar için de #özgürlük diyoruz ya bugün işte bu #özgürlük” yorumun sıkça paylaşarak yaptı.Nihat Altınkaya’nın oyunculuğu övgüler almaya devam ederken, “Hayat da güçlü duruyorsam senin sevdan sayesinde.” alıntısını #özgürlük ve #karadayı etiketleri ile paylaştı.

Pazartesi gününe damgasını vuran yayınlardan biri de 25 ve 26 Mart’ta YSK’dan yayın yasağı gelen İrfan Değirmenci’nin ‘İrfan Değirmenci İle Günaydın’ programı oldu. Kullanıcılar en çok “25-26 Mart sabahında YSK kararı gereği İrfan değirmenci İle Günaydın yerine yine belgesel yayınlanacak. Hay bin yasak!” tweet’ini paylaşırken gün boyunca en çok mention alan iki hesap İrfan Değirmenci ve Ertuğrul Albayrak’ın resmi Twitter hesapları @degirmencirfan ve @ertgrlalbyrk oldu. Programa içerik üretenlerin yüzde 19’u aynı zamanda 5N1K’ya da içerik üretirken, program 1,555 kullanıcıdan toplamda 1,560 Tweet alarak, yayılımda 4,258,976 kullanıcının Twitter akışında yerini aldı.

Medcezir hayranları haftaya hızlı başladılar ve dizilerini Pazartesi günü dördüncü sıraya taşıdılar. Sınır tanımazlıklarını vurgulayan paylaşımlar yapan kullanıcılar, haftaya Mira ve Yaman’ın Medcezir düeti ile başladı. Medcezir’in kadın oyuncularından gelen Selfie, hayranlar arasında hızla yayılıp paylaşılırken, hayranlardan birinin çektiği set fotoğrafı heyecanla karşılandı. Medcezir’e içerik üretenlerin yüzde 45’i Survivor’a da içerik üretirken, gün boyunca en çok kullanılan etiketler #mira, #medcezirset ve #medcezirim oldu.

Beyaz Show, bu haftaki konuklarının Güneşi Beklerken oyuncularından Hande Doğandemir ve Kerem Bürsin olduğunu açıklaması ile Pazartesi gününü beşinci sırada kapattı. Güneşi Beklerken hayranlarının heyecanlarını Beyaz Show’a aktarmaları ile gün boyunca en çok kullanılan etiketler #zeyker, #gunesibeklerken, #beyazshowdahankervar ve #hanker oldu. Gün boyunca en çok metion’ı Kerem Bürsin ve Hande Doğandemir’in resmi Twitter hesapları olan @dogandemirhande ve @kerembursin hesapları alırken, Beyaz Show’a Pazartesi günü içerik üretenlerin yüzde 41’i Güneşi Beklerken’in de içerik üreticileriydi.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 24 Mart 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.