MediaCat

Twitter bankası kuruldu

Türkiye’nin ilk sosyal medya arşivi hizmete girdi

Twitter bankası kuruldu

Artık sosyal medyanın da bir arşivi var.

İnternet dünyasına kazandırdığı yaratıcı çözümleriyle tanınan genç işadamı Yasin Kesen, www.sosyalmedya.in çatısı altında güçlü bir ar-ge ekibiyle beraber Facebook, sözlükler, bloglar ve Twitter’ı takibe aldı. Arşiv, 2006 yılından bu yana sosyal medyada yazılan tüm iletileri kapsıyor.

Türkiye’deki bütün Twitter kullanıcılarının mesajlarını anlık kaydeden sistemde biriken tweet sayısı şu an 1 milyarı aşmış durumda. Twitter, 3 bin 200 tweet’ten öncekileri göstermediği için Kesen’in arşivi kişi, kurum ve kuruluşlar için önemli bir veri kaynağı.

16 Ekim itibariyle sosyalmedya.in arşivinde 1 milyar 226 milyon tweet bulunduğunu açıklayan Yasin Kesen Twitter’a dair şu bilgileri paylaştı:

Türkiye’de Twitter ne amaçlı kullanılıyor

“15 Ekim itibariyle Türk Twitter kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı. 2 milyon kişi her gün en az bir tweet atıyor. 5 milyon kullanıcı ara sıra tweet yazıyor fakat çoğunlukla başkalarının yazdığı tweetleri okuyor. 1,5 milyon Türk Twitter kullanıcısı ise hesabını korumalı olarak kullandığı için bu kişilere dair veri bulunmuyor. Geriye kalan 1,5 milyon kullanıcı ise henüz Twitter’ı keşfetme aşamasında. Türk kullanıcıların önemli bir çoğunluğu, arkadaşlarıyla bir takım şeyleri anında paylaşabilmek, yorumlarını almak için Twitter’ı kullanılıyor. Televizyon programlarını, dizileri veya maçları izlerken duygularını paylaşanlar da oldukça fazla.”

Maç sırasında saniyede 250 tweet atılıyor

“Televizyon kanallarının ‘prime time’ diliminde saatte 800 bine yakın tweet atılıyor. Günlük 7 milyona yaklaşan tweet’lerin yarısı akşam 8 ile gece 1 arasında yazılıyor. Maç yayını söz konusu olduğunda ise saniyede ortalama 250 tweet atılıyor. Haliyle taraftarların söz düellosu da Twitter’a taşınmış oluyor ve Twitter Gündem Listesi’nde saatlerce yer tutuyor.”

Sosyal medya okur-yazarlığı konusunda eğitim ihtiyacından bahsedilebilir

“Toplumun bir kısmında önyargılı yaklaşım söz konusu. Bir kısım insanlar sosyal medyada sadece zararlı içerik bulunduğunu zannediyor. Bir kısmı da propaganda amaçlı, kurumsal amaçlı kullanılması gerektiği zannında. İkisi de yanlış. Burası herkesin özgürce ama hızlıca kullandığı bir yer. Buranın dinamiklerine göre ya da insanların ruh hallerine göre en uygun şekilde kullanmak lazım. Bununla ilgili de sosyal medya okur yazarlığı eğitimine ihtiyaç var. Twitter’ı yasaklayıcı, kısıtlayıcı şeyler söylemek yerine daha faydalı nasıl kullanırız bununla ilgili eğitimcilerle iletişimcilerin çalışması gerekli diye düşünüyorum.”

Twitter’ı Türkiye’de aktif olarak gazetecilerin, televizyoncuların ve bazı sanatçıların kullandığını söyleyen Kesen, takipçi sayısı çok fazla olan politikacıların da olduğunu ama onların Twitter’ı doğru dinamiklerle kullanmadığı görüşünde olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Daha çok propaganda amaçlı kullanıyorlar. Herhangi bir etkileşimi yok. Bu kişilere birçok kullanıcı tarafından birçok soru geliyor ama yanıt verilmiyor. Açıkçası bu doğru bir kullanım yöntemi değil.”

Sosyal medya, kullanıcıların sadece bilgi vermesini değil özel hayatından da kendinden de bir şeyler katmasını gerektiriyor

“Bu çizgiye en uygun kişi olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü söyleyebiliriz. Kendisi özellikle de pazar günleri buradan diyalog kurmayı seviyor ve özel hayatından paylaşımlar yapıyor. Tatilini nasıl geçirdiğinden, misafirinin kim olduğundan bahsediyor ya da kar yağıyorsa o fotoğrafları paylaşarak insanlarla çok ciddi etkileşime giriyor. Bunlardan en dikkat çekeni de ocak ayında köşkün bahçesinde kartopu atarken çekilen fotoğraflarıydı. O gün Cumhurbaşkanı’na 4 bin 600 mesaj gönderildi.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.