Twitter’da Türk hacker depremi

Twitter dün Türkler tarafından hacklendi. Demi Moore gibi birçok Hollywood yıldızı “Türk hacker”ı konuştu. Amerikan CNN televizyonu haberi flaş olarak duyurdu

11.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Twitter dün Türkler tarafından hacklendi. Demi Moore gibi birçok Hollywood yıldızı “Türk hacker”ı konuştu. Amerikan CNN televizyonu haberi flaş olarak duyurdu

Twitter sitesindeki bir açığı tespit eden ve kendilerini “İnci sözlük” grubu olarak tanıtan Türk hackerlar isteyen kullanıcının istediği kişinin kendisinin takipçisi (follower) olmasını sağlayan bir formül geliştirdi.

Formülü paylaştılar

Türk hackerlar bu formülle takip edenlerinin sayıları milyonları geçen ancak kişisel olarak tanıdıkları dışında neredeyse kimseyi takip etmeyen ABD Başkanı Obama, Microsoft’un sahibi Bill Gates, oyuncu Ashton Kutcher ve Demi Moore dahil birçok ünlü ismin kendisini takip etmesini sağladı. Hacker grubu, üyelerin istedikleri her kullanıcıya kendilerini takip ettirmenin formülünü diğer kullanıcılarla da paylaştılar. Hackerların saldırısı karşısında şoke olan Twitter yetkilileri çareyi milyonlarca kullanıcının following (takip edilen) ve follower (takip edenler) listelerini sıfıra düşürmekte buldular. Twitter’a girip takip eden ve takip edilen listelerini boş görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Amerikan CNN’de olayı “Türk hacker Twitter’ı ele geçirdi’’ diyerek son dakika haberi olarak verdi. Forbes Dergisi ile birçok gazete ve derginin haber sitesi de Türk hackerların yaptıklarını anlattı.

Demi Moore iletisine yazdı

Twitter’ı Türk kullanıcıların hacklemesinin neden olduğu arıza kısa sürede tüm dünyada duyuldu. Hollywood yıldızı Ashton Kutcher, “Türkler Twitter’ı ele geçirdi. Hiç takipçim kalmadı’’ yazdı. Kutcher’ın eşi ünlü aktris Demi Moore ise, “Türk hacker Twitter’la oynuyor’’ iletisini girdi. Ünlü aktör Jim Carrey de, “Keşke hacker bu yeteneğini daha yararlı işler için kullansa’’ yazdı.

‘İnternet âleminde ünlü olduk’

Twitter’ da dikkatleri Türkiye’nin üzerine çeken 21 yaşındaki Nail P. yaptığı açıklamada “Bir arkadaşımız olayı buldu, biz de yaptık. İnci sözlük zaten bunu hep yapıyor” dedi. Nail P. “Biz hacker değiliz. Amaç adımızı duyurmak. Türkler olarak adımızı dünyaya duyurduk. Tepkiler kötü olmadı, sayemizde eğlenenler oldu. Twitter hiç bu kadar zevkli olmamıştı diyenler oldu. Polisten bir uyarı almadık. Ünlüler de başta panik yaptılar ama şu an mutlular ve CNN, BBC gibi dünyaca ünlü televizyonlara çıktık. Türkler yine internet âleminde ünlü oldu bizim sayemizde” diye konuştu.

Haberturk.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.