Twitter’da konuşulmak ve konuşturmak için

Twitter CEO’su Dick Costolo Twitter’ın gerçek zamanlı iletişime imkan sağlamasının meyvelerinin nasıl toplanacağını örneklerle gösterdi.

20.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Twitter CEO’su Dick Costolo Twitter’ın gerçek zamanlı iletişime imkan sağlamasının meyvelerinin nasıl toplanacağını örneklerle gösterdi.

Önce internetin ardından da Twitter’ın sağladığı gerçek zamanlı iletişimin dünyadaki tüm bariyerlerini kaldırdığını söyleyen Costolo; coğrafi, jeopolitik, siyasi, sosyo ekonomik her türlü engelin ortadan kalkarak insanların birbirileriyle, ünlülerle hatta kahramanlarıyla sohbet edebilir hale geldiğini belirtti ve Euro 2012’de İngiltere ile Fransa arasında oynanan maç için 160 ülkeden 2,5 milyon tweet atıldığını kaydederek İngiltere Milli Takımı ve Manchester United’ın futbolcusu Wayne Rooney’nin kaç hakkında attığı tweet’i örnek gösterdi.

Costolo’ya göre twitter, dünyadan herhangi birinin bakış açısı ve ilgi alanına ilk sıradan bir koltuk.

BİZİM MECRAMIZ DUYGUSAL
Twitter için “bizim mecramız duygusal” diyen Costolo, vizyonlarının “twitter sizi yakınlaştırır…” oyduğunu belirterek, kullanıcılarının “neye yakınlaştırır?” sorusuna “bizim tuvalimiz bu, bu lafın gerisini kullanıcılarımız tamamlar, tuvali onlar boyar” şeklinde yanıtladığını söyledi. ‘Tuval’in de sohbet olduğunu ifade eden Twitter CEO’su, bir marka sohbet yarattığı zaman bunun bir kampanyaya dahi dönüşebileceğini gösterdi.

Sohbet yaratmak hakkında verdiği iki örnekten birisi Londra Fashion Week’te Burberry’nin yaptığı uygulamaydı. Kuliste hazırlanan mankenlerin podyuma çıkmadan hemen önce fotoğraflarını çeken ve twitter’dan paylaşan Burberry, etkinlikte bulunanlardan dahi önce tüm dünyaya yeni kıyafetleri göstererek dünya çapında konuşulmuş oldu.

Costolo, bir diğer örnek Nascar yarışlarından verdi, yanmaya başlayan bir yarış aracını, kendi aracının içinden fotoğraflayan (profesyonel bir pilotun aracına niye cep telefonuyla bindiğini Costolo da anlamlandıramadı) ve “benim açımdan yangın” tweetiyle gönderen pilotun ve yarışların büyük oranda konuşulduğunu örnek gösterdi.

Özetle Costolo Twitter’ın gücünden faydalanmak isteyen markalar için şu ipuçlarını paylaştı:

  • Temel, konuşulmak ve konuşturmak
  • Hedef kitleye farklı bir bakış açısı sun (burberry’s kulisi, yanan yarış arabası)
  • Anında yanıt ver, sohbete dahil ol, yanıtların yayılsın
  • Göster ama anlatma (hiçbir bilgi verilmeyen bir film fragmanının sonunda hashtag kullanmak gibi)
  • Bunların hepsi Twitter’ın “gerisini siz tamamlayın” dediği vizyonuna geliyor: Hedef kitlenize bir tuval sunun, boyasınlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.