TVYD: Terör konusunda yayınlar gerekli hasasiyet çerçevesinde yapılacak

Türkiye'de son günlerde yaşanan terör olayları ve bazı yayınlara getirilen kısıtlamanın ardından Televizyon Yayıncıları Derneği'nden bir açıklama geldi. İşte yapılan açıklama...

25.10.2007 - 09:25 | MediaCat

Türkiye’de son günlerde yaşanan terör olayları ve bazı yayınlara getirilen kısıtlamanın ardından Televizyon Yayıncıları Derneği’nden bir açıklama geldi. Türkiye’nin önde gelen televizyonlarının bağlı olduğu dernek bu hassas günlerde Türk televizyonlarının yayınlarının gerekli hassasiyet çerçevesinde yapılacağı duyuruldu. İşte yapılan açıklama:

“Ülkemiz kritik günler geçirmektedir. Bir yandan toplumda ciddi boyutlara varan bir kutuplaşma halkımızın bölünmesine kadar varabilecek yaygın bir karşılıklı güvensizlik havası estirirken, öbür taraftan yeniden tırmanışa geçen kanlı PKK terörü ve ABD Kongresinin gündemine oturan Ermeni tasarısı bu olumsuz havayı daha ağırlaştırıyor. Kanlı saldırıların yarattığı haklı tepki giderek büyürken, Televizyon Yayıncıları Derneği’nin çatısı altında bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen kanalları olarak bizler böyle bir dönemde her zamankinden de daha büyük bir sorumluluk duygusuyla yayın yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Yayıncılığımızı halkımızın haber alma hakkında saygı göstererek ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunarak sürdürürken, toplumu daha fazla germemeye, birliğimizi bozacak tahriklere kapılmamaya, tepkimizi milletimize yakışır bir vakar ve ağırbaşlılıkla yansıtmaya özen gösteriyoruz.

Bu zor koşullarda görev yaparken, genel yayın yapan kanallarımız gelişmeleri en objektif bir biçimde haber bültenlerinde halkımıza duyururken, olup biteni anında ekrana getirmeyi de 24 saat haber verme işlevini başarı ile yerine getiren haber kanalları üstlenmektedir. Bu yolla toplumumuza ve izleyicilerimize daha iyi hizmet vereceğimize inanıyoruz.

Ülkemiz ve milletimiz buna benzer sıkıntıları dayanışma ve bütünlüğünü daha da güçlendirerek aşmıştır. Bu defa da bunu başaracağımıza, çağdaşlaşma, demokratikleşme, kalkınma ve refahı toplulumuzda yaygınlaştırma yolundaki kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize inanıyoruz. Televizyon Yayıncıları olarak bu konuda üzerimize düşen bütün görevleri yerine getirmeye kararlıyız.”

Televizyon Yayıncıları Derneği

Yönetim Kurulu