MediaCat

TV’ye en çok reklamveren markalar

2009’da televizyon kanallarına en çok reklam veren kurumlar hangileri? En fazla reklam yatırımı hangi markalara yapıldı?

TV’ye en çok reklamveren markalar

2009’da televizyon kanallarına en çok reklam veren kurumlar hangileri? En fazla reklam yatırımı hangi markalara yapıldı? Medya Takip Merkezi (MTM), 12 TV kanalında yıl boyunca yayınlanan tüm reklamları inceleyerek, reklam dünyasının lider markalarını ortaya koydu. İşte araştırmanın detayları…

Ekonomik krizin kendini yoğun olarak hissettirdiği 2009 yılında, firmalar da reklam yatırımlarında daha temkinli davranmaya çalıştı. En etkin tanıtım mecralarından biri olan TV, kanalların yaptığı özel indirimli kampanyaların da etkisiyle, pek çok marka için de çeşitli fırsatlar doğurdu.

Bazı firmalar temkinli davranıp reklam bütçesinde önemli kısıtlamalara giderken, bazı firmalar ise indirimler nedeniyle daha küçük bir bütçeyle ekranlarda çok sık boy gösterme fırsatı yakaladı. Araştırmalara göre, kriz döneminde reklam yatırımını sürdüren markalar, krizden güçlenerek çıktı. Medya Takip Merkezi, 2009 yılında 12 TV kanalında yayınlanan reklam spotlarının tek tek raporlayarak, yılın en büyük reklam verenlerini tespit etti.

*Önceki yılın en çok reklam veren markası Turkcell, 2009 yılında ise ikinci sıraya geriledi.
*Önceki yılın en çok reklam veren dördüncü markası İstikbal’in reklamları %44’e yakın düşüş gösterdi ve marka en çok reklam veren markalar listesinde 14. sıraya geriledi.
*Yılın en dikkat çekici reklam çıkışını Vodafone gösterdi. Markanın reklamları iki katına çıktı.

2009 YILININ EN ÇOK REKLAM VEREN KURUMU UNILEVER OLDU
Medya Takip Merkezi’nin 2009 yılını kapsayan aynı araştırma raporuna göre, çeşitli markaları için televizyona en fazla reklam veren kurum, 162 bin 444 spotla Unilever oldu. Önceki yılın en çok reklam veren kurumu olan Ülker ise, TV reklamlarını %36’ya yakın oranda azaltarak, listede dördüncü sıraya geriledi. Araştırmanın dikkat çeken noktalarından bir diğer ise yılın en çok reklam veren üç kurumunun da uluslararası firmalar olmasıydı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.