TV’de yabancı payı 50’ye çıkıyor

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarı Taslağı, yayın kuruluşlarında yabancı sermaye oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltiyor...

06.04.2010 - 00:00 | MediaCat

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarı Taslağı, yayın kuruluşlarında yabancı sermaye oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltiyor.

Yabancılara birden fazla yayın kuruluşuna doğrudan ortak olma imkânı da veren taslakta en fazla 4 kanal ve sektörel gelirin yüzde 25’ini geçememe sınırı getiriyor.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarı Taslağı, yayın kuruluşlarında yabancı sermaye oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltirken, bir yabancı ortağa 2 yayın kuruluşuna doğrudan ortak olabilmesi olanağı da tanıyor.

4 yıllık bir çalışmayla hazırlanan 52 maddeli taslağı açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan taslak önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevkedileceğini belirtti. İlk hedeflerinin taslağın yasama dönemin sonuna kadar Meclis’ten geçirilmesi olduğunu belirten Arınç, bu olmazsa ekim ayında yeni yasama yılının başlarında yasalaştırmayı umduklarını dile getirdi. Taslak’ta yer alan düzenmelerden bazıları ise şöyle:

Gelirin yüzde 25’i sınırı
Medya sahipliğiyle ilgili düzenlemeler, üretim, yatırım, ithalat, ihracat, pazarlama ve finans kurum ve kuruluşlarının yayıncı kuruluşlara ortak olmasına imkan verecek.
Ortaklıkta sektörel gelir ve frekans tahsisi yönünden sınır getirilecek. En fazla 4 kanal ve sektörel gelirin yüzde 25’i geçilemeyecek.

Reyting denetimi RTÜK
Kamu ve özel yayın kuruluşlarının ayrı kurallara ve denetime tabi olmasını düzenleyen hükümler kaldırılarak, TRT’nin denetiminin RTÜK’ün yapması sağlanacak.

Reyting sistemi RTÜK denetimine girecek. Reyting ölçümlerini yapacak şirketler Üst Kurul’dan izin alacak ve ölçümler denetlenecek.

Mahkemesiz cevap ve düzeltme
Cevap ve düzeltme hakkı, Basın Kanunu’na paralel olarak düzenlenecek. Buna göre, ilgili tarafa, mahkemeye başvurmadan önce yayın kuruluşundan cevap ve düzeltme hakkının kullandırılmasını isteme imkanı sağlanacak.

Yayın kuruluşlarının reklam gelirlerinden alınan yüzde 5 Üst Kurul Payı, sektörün beklentisi doğrultusunda yüzde 3’e düşürülecek.

Gizli kamera ve kayıt yasak
Yayınlarda gizli kamera, gizli mikrofon ve benzeri teknik araçlarla, hukuka aykırı olarak elde edilen görüntü ve kayıtlar kullanılamayacak. Akıllı İşaretler Koruyucu Sembol Sistemi, Sayısal Kayıt Arşiv ve Analiz Projesi, İzleyici Temsilciliği ve Görsel İşitsel Medya Etik İlkeleri taslakla hukuksal alt yapıya kavuşacak.

AB mevzuatına uyum çerçevesinde yayın içeriklerinde Avrupa eserlerine de yer verilmesi sağlanacak ve belli oranda tüm yayınlarda yerli yapıma yer verilmesi zorunluluğu getirilecek.

Anten kirliliği ‘tek şirketle’ bitirilecek

Taslağın, dünya ile paralel olarak karasal sayısal yayıncılığa sorunsuz geçilmesini mümkün kılacak düzenlemeleri mümkün kılacağını anlatan Bülent Arınç, şu bilgileri verdi: “Frekans kullanımı yıllık bedele bağlanacak. Vericiler tek bir şirkette toplanarak anten kirliliği bitirilecek. Bir yıl içinde karasal sayısal frekans ihalesi yapılacak. İhaleyi kazanan mevcut yayıncılardan bir kısmına sayısal yayınların yanında analog yayını sürdüme imkanı verilecek. 3 yıl analog ve sayısal paralel yayın yaptıktan sonra analog televizyon yayınlarına son verilecek. Analog televizyon yayınlarının kapatılmasından sonra radyo ihaleleri yapılması gündeme gelecek.”

Uyarmadan program kapanacak

RTÜK’ün görevlerini yeniden düzenleyen taslağın, mevcut yasanın aksayan müeyyide sistemi yeniden düzenlediğini belirten Bülent Arınç, şu bilgileri verdi: “Sistemin etkin hale getirilmesi için uyarı olmaksızın doğrudan program durdurma, tekrarı halinde 3 kez gelire dayalı idari para cezası, bir yıl içinde 3 kez tekrarı halinde iki katı para cezası aşamaları getirildi. Taslağın yasalaşmasıyla birlikte müeyyide sistemi değişeceğinden eski siciller silinecek.”

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.