Türkler tatil için ortalama 998 TL bütçe ayırıyor

MasterIndex araştırmasına göre yaz tatili öncelikle akraba ziyareti / köye gitmek demek

25.07.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterIndex araştırmasına göre yaz tatili öncelikle akraba ziyareti / köye gitmek demek

MasterCard tarafından gerçekleştirilen “MasterIndex Yaz Tatili Araştırması”na göre, Türk halkının yüzde 53’ü bu yaz tatil yaptı ya da yapmayı planlıyor. Ortalama 2 hafta olarak yapılacak yaz tatili için ayrılan bütçe ise 998 TL.

Tatil yapacağını belirtenlerin yüzde 32’si tatilini evde geçirecek, yüzde 29’u akraba / tanıdık ziyareti yapacak, yüzde 22’si ise yurt içinde bir otele gidecek. En büyük gider kaleminin giyecek olduğunun ortaya çıktığı yaz tatili hazırlıklarında harcamalar daha çok alışveriş merkezleri, mahalle mağazaları ve semt pazarlarından yapılıyor.

Araştırma katılımcıları için yaz tatilinin anlamı sorgulandığında ise yüzde 43’lük kesimin akraba ziyareti / köye gitmek, yüzde 36’lık kesim için ise deniz, güneş, kumsal anlamı taşıdığı ortaya çıkıyor.

MasterCard tarafından Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterCard Yaz Tatili Araştırması”na göre, halkımızın yüzde 53’ü yazın tatil yapmayı planlıyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 47’sinin ise yaz tatiline çıkma planı bulunmuyor.

Yaz tatili yapacakların yaş aralıkları incelendiğinde, yaş arttıkça tatile çıkma planının azaldığı görülüyor. Aynı şekilde ekonomik seviye düştükçe tatil yapma oranı azalıyor. Sonuçlar bölgesel bazda incelendiğinde de yüzde 58’i tatil planı yapan Marmara bölgesi halkının tatil ile en ilgili bölge olduğu görülüyor.

Ortalama Tatil Yapma Süresi İki Hafta, Tatil Zamanı Evde Geçiyor

Araştırmaya göre, tatil yapanların yüzde 45’i bir hafta, yüzde 34’ü ise iki hafta tatil yapacağını belirtiyor. Yüzde 8’lik bir bölüm üç hafta tatil yapacağını belirtirken, yüzde 13’lük kesim ise bir ay ya da daha fazla tatil yapmayı planlıyor. Araştırmaya göre, yaz tatiline çıkmayı planlayanların yüzde 32’si tatil süresini evde geçirecek, yüzde 29’u akraba / tanıdık yanına gidecek, yüzde 22’si ise yurt içinde bir tatil köyü / otele gidecek. Tatilini kendi yazlığında geçirmeyi planlayanların oranı ise yüzde 6.

Yaz Tatili Alışverişinde En Büyük Gider Kalemi Giysi, En çok Alışveriş Alışveriş Merkezlerinden Yapılıyor

Araştırmaya göre yaz tatili alışverişinde en büyük gider kalemi giyecek. Araştırmaya katılarak tatile çıkacağım diyenlerin yüzde 46’sı hazırlık için giyecek aldığını belirtiyor. Kozmetik, spor malzemesi, kitap / dergi de diğer gider kalemleri arasında. Bu alışverişlerin yüzde 25’i alışveriş merkezlerinden, yüzde 15’i mahalle mağazalarından, yüzde 11’i ise semt pazarlarından yapılıyor. Ekonomik seviye arttıkça alışveriş için büyük mağaza ve butiklere yönelim artıyor.

Ortalama Tatil Bütçesi 998 TL

“MasterIndex Yaz Tatili Araştırması”na göre yaz tatili için ayrılan toplam bütçe ortalama 998 TL. Bu rakam kadınlarda 894 TL’ye düşerken erkeklerde 1096 TL’ye çıkıyor. Sonuçlara yaş kırılımına göre bakıldığında 45-54 yaş grubunun 1297 TL ile liderliği, 35-44 yaş grubunun ise 1131 TL ile ikinciliği elinde bulundurduğu görülüyor. Tatil bütçesi yüksek gelir seviyesinde 1890 TL’ye çıkarken düşük gelir seviyesinde 491 TL’de kalıyor. Konu bölgesel bazda incelendiğinde Marmara Bölgesi (1184 TL), Ege Bölgesi (1069 TL) ve Akdeniz Bölgesi (1012 TL) ilk üçü paylaşıyor.

Yaz Tatili Akraba Ziyaretine Gitmek Demek

Araştırma katılımcılarına yaz tatilinin kendileri için ne ifade ettiği sorulduğunda, katılımcıların yüzde 43’ü tatilin kendileri için akraba / aile ziyareti / köye gitmek olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 36’sı için ise tatil deniz kenarı, güneş ve kumsal demek.

Bu oran kadın, erkek kırılımına göre incelendiğinde kadınların erkeklere oranla akraba ziyaretine daha yatkın olduğu görülüyor (kadın yüzde 48, erkek yüzde 38). Gençler ise ileri yaşlara oranla tatilin deniz kenarı, güneş, kum demek olduğunu düşünüyor. Aynı şekilde ekonomik seviye arttıkça tatil anlayışı akraba ziyaretinden deniz tatiline dönüyor. Konu bölgesel bazda incelendiğinde akraba ziyaretine en düşkün bölgenin yüzde 62.5’lik oranla Karadeniz Bölgesi olduğu görülüyor.

Yaz Tatiline Otobüs İle Çıkıyoruz

Yaz tatili için yolculuk edenlere seyahatlerini hangi araç ile yapacakları sorulduğunda yüzde 25’lik bir kesim otobüs, yüzde 22’lik bir kesim ise kendi arabasıyla çıkacağını belirtiyor. Tatile uçakla gideceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6.

Hayallerdeki Yurt Dışı Tercihi NewYork, Londra, Paris, Moskova

Katılımcılara hayallerindeki yurt dışı tatilinin neresi olduğu sorulduğunda yanıt yüzde 33’lük oranla NewYork, Londra, Paris, Moskova gibi büyük bir şehirde tatil yapmak, yüzde 11’lik oranla Bahamalar, Maldivler, Karayipler gibi tropik adalarda deniz ve kumsal tatili yapmak, yüzde 9’luk oranla da İtalya, Fransa, Yunan adaları gibi yerlerde yeme, içme, keyif ve gastronomi turuna katılmak.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.