Türkler kredi kartlarını en fazla ABD’de kullandı

MasterCard tarafından açıklanan verilere göre, yaz döneminde, Türkiye’den yurt dışına çıkan vatandaşlar...

06.10.2008 - 11:30 | MediaCat

MasterCard tarafından açıklanan verilere göre, yaz döneminde, Türkiye’den yurt dışına çıkan vatandaşlar, MasterCard kredi kartları ile en fazla ABD’de alışveriş yaptı. ABD’de yapılan harcamaları İngiltere, Almanya, Fransa ve Kıbrıs’ta yapılan işlemler izledi.

Aynı dönemde ülkemize gelen turistlerden MasterCard kredi kartları ile en fazla işlemi ise Almanya’dan gelenler yaptı. Alman turistlerden sonra en fazla harcamayı İngiltere, ABD, Hollanda ve Rusya’dan gelen turistlerin yaptığı belirlendi.

MasterCard Haziran – Ağustos döneminde yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının ve Türkiye’ye gelen turistlerin MasterCard kredi kartları ile gerçekleştirdikleri işlemleri analiz etti.

Yapılan çalışmaya göre, Haziran – Ağustos döneminde Türk vatandaşları MasterCard kredi kartları ile en fazla harcamayı 474.658 işlemle ABD’de gerçekleştirdi. ABD’de gerçekleştirilen işlemleri sırasıyla İngiltere (307.962 işlem), Almanya (131.086 işlem), Fransa (67.972 işlem) ve Kıbrıs (64.552 işlem) izledi.

Gitmediğimiz Yer Yok

Yapılan incelemede Türk vatandaşlarının Vanuatu (Büyük Okyanus’un Güney Batısı), Saint Kitts ve Nevis Federasyonu (Karayiplerde bir ada) ve Laos (Burma, Çin, Vietnam ve Kamboçya arasında) gibi adı pek duyulmamış ülkelerde bile MasterCard kredi kartları ile işlem yaptıkları belirlendi.

En Yüksek Tutarlı İşlemler İtalya’da Gerçekleştirildi

MasterCard verileri işlem başına harcama oranına göre incelendiğinde, en fazla işlem gerçekleştirilen ilk on ülke arasında, işlem başına yapılan harcama oranının en yüksek olduğu ülkenin İtalya olduğu gözleniyor. Türkler İtalya’da MasterCard kredi kartları ile bir alışverişlerinde ortalama 199 dolar harcadı. İtalya’yı ise Fransa ve Rusya’da yapılan harcamalar takip etti.

MasterCard Kredi Kartları ile Türkiye’de En Çok İşlemi Almanlar Gerçekleştirdi

Haziran – Ağustos tarihleri arasında ülkemize gelen yabancı turistlerin MasterCard kredi kartları ile gerçekleştirdikleri işlemlere bakıldığında, liderliği 333 bin 455 işlemle Almanların elinde bulundurduğu görülüyor. Almanları ise İngiliz (314.353 işlem), Amerikan (171.866 işlem), Hollandalı (161.692 işlem) ve Rus (96.300 işlem) turistler izliyor. Veriler incelendiğinde Türkiye’nin Makao adası (Çin’in güneyinde) ve St. Vincent ve Grenadinler adası (Karayipler’de) gibi ülkelerden de turist aldığı gözleniyor.

Rusların İşlemleri En Yüksek Tutarlı: İşlem Başına Ortalama 409 Dolarlık Harcama

Verilere göre, Türkiye’ye gelen yabancı turistler arasında, MasterCard kredi kartları ile en yüksek tutarlı işlemi Ruslar gerçekleştiriyor. Rusların işlem başına harcama oranları 409 dolar. Rusları İsviçre’den ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen turistler takip ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.