Türkiye’nin müzik tüketimi

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre gençlerin yüzde 93'ü canlı müzik etkinlikleri yapan markaları seviyor. Yüzde 81'iyse en "havalı" marka deneyimlerinin genellikle müzik içerdiğini belirtiyor.
08.10.2018 - 11:53

Markaların odağında her zaman tüketiciler vardır. Tüketiciyle bağ kurmak için pek çok araca ihtiyacı olan marka yöneticilerinin toplumun ilgi alanlarına duyarsız kalmak gibi bir lüksleri asla olamaz. Topluluklarla bağ kurmanın en iyi araçlarından biridir sanat. Markaların sanata destek vermesi sadece kendileri için değil sanat ve sanatçı için de büyük önem taşıyor. Bu alışverişte karşılıklı bir fayda, bir mütekabiliyet söz konusu.

Son yıllarda trendlere baktığımızda kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği sanat dalının müzik olduğunu görüyoruz. Marka – müzik ilişkisi tüketicide, özellikle gençlerde bir karşılık buluyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gençlerin yüzde 93’ü canlı müzik etkinlikleri yapan markaları seviyor. Yüzde 81’i en “havalı” marka deneyimlerinin genellikle müzik içerdiğini belirtiyor.

Türkiye'nin müzik tüketimi

Yüzde 80’i markaların onlarla kurabileceği en etkili iletişim yolunun müzik etkinliklerini kapsadağını ifade ediyor. Müzik etkinliklerine katılanların yüzde 37’si markaya dair daha olumlu bir algıya sahipken, yüzde 83’ü markaya daha derin bir güven duyuyor. Gençlerin yüzde 89’u müziğe destek veren markaları daha samimi buluyor, yüzde 80’i de müzik etkinlikleri düzenleyen markaları arkadaş çevrelerine tavsiye ediyor. Bu elbette, satın alma kararlarında da rol oynuyor. Yüzde 80’i yaşadıkları deneyim sonrasında markanın bir ürününü satın aldığını söylüyor.

Geçtiğimiz ay İstanbul başarılı bir müzik organizasyonuna daha kavuştu. İstanbul Müzik Haftası fizy sponsorluğunda gerçekleştirildi. Türkçe pop ağırlıklı bu haftada biz de MediaCat ekibi olarak hafta boyunca popüler kültür ve müzik ilişkisini irdeleyen 13 buluşmanın programını oluşturduk. Dört gün boyunca aralarında akademisyenler, müzisyenler ve sektör temsilcileri bulunan 47 konuşmacıyı ağırladık. Bir yandan da Türkiye’nin Türkçe pop müzik tüketimiyle ilgili bazı sorulara yanıt aradık. Fikrimühim ve MediaCat işbirliğiyle 2 bin 625 kişinin katıldığı, Türkiye temsilî, açık uçlu bir araştırma gerçekleştirdik.

Hüzünlüyken Sezen Aksu, mutluyken Tarkan

 • Türkiye’de insanlar “Türkçe pop müziğin yeni kralı kimdir?” diye sorulduğunda hiç tereddütsüz Tarkan diyorlar. Tarkan’ı takip eden iki sanatçı Edis ve Murat Boz.
 • “Türkçe pop müziğin yeni kraliçesi kim?” diye sorulduğunda ise sürpriz bir isim geliyor: Aleyna Tilki. Arkasından Demet Akalın ve Sıla geliyor. Aleyna Tilki bu pozisyonu popüler bir şarkıyla geçici bir süreliğine mi edindi yoksa uzun yıllar sürecek bir başarının ilk basamaklarında mı? Bunu zaman gösterecek.
 • Halkımız acı çektiğinde, efkârlandığında kimi dinliyor? Böylesi bir ruh halinde insanların başvurduğu üç sanatçı var: Sezen Aksu, Müslüm Gürses, Yıldız Tilbe. Üçü de eşit dinleniyor.
 • Sadece hüzünlendiğimizde mi Sezen dinliyoruz? Aşık olduğumuzda da Sezen Aksu yanıbaşımızda. Hem de açık ara. Minik Serçe’yi Yıldız Tilbe, Sıla ve Tarkan takip ediyor.
 • İnsanımız ülkesini, memleketini özlediğinde kimi dinliyor dersiniz? Tabii ki hâlâ Neşet Ertaş. Hemen ardından Sezen Aksu ve Ahmet Kaya geliyor.
 • “Mutlu olduğunuzda kimi dinlersiniz?” sorusunun cevabı açık ara Tarkan.
 • Birini özlediğinizde ne yaparsınız? Hayattaysa belki telefona sarılırsınız. Bir de Sezen Aksu dinlersiniz. Dilerseniz Yıldız Tilbe, Sıla da var.
 • Halkımız isyankâr hissettiğindeyse Müslüm Gürses, Halil Sezai ve Ahmet Kaya dinliyor.
 • Peki, ya geçmişe özlem duyduğumuzda? Şöyle geçmişe gidip gelmek istediğinde çoğunluğun tercihi Sezen Aksu, Zeki Müren ve Barış Manço.
 • İçiniz içinize sığmıyor. Dans etmek istiyorsunuz. Türkçe pop sanatçılarından kimleri dinleyerek dans edersiniz? Halkımız Tarkan, Demet Akalın ve Hande Yener diyor.
 • Motivasyon için müziğe ihtiyaç duyduğumuzda ise çoğumuz Tarkan, Demet Akalın ve Sezen Aksu dinliyoruz.

Bu araştırma İstanbul Müzik Haftası Türkçe Pop Festivali için yapıldığından sorularda özellikle Türkçe pop sanatçıları soruldu. İleride yapacağımız bir başka araştırmada genel olarak tüm müzik dallarının ilgi düzeylerini ölçerek sizlerle paylaşacağım.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.