Türkiye’nin Lovemark’ları 2012

MediaCat’in Ipsos KMG iş birliği ile bu yıl dördüncü kez gerçekleştirdiğ Lovemark araştırmasına göre en büyük değişiklikler cep telefonu ve GSM markaları arasında yaşandı.

06.08.2012 - 00:00 | MediaCat

MediaCat’in Ipsos KMG iş birliği ile bu yıl dördüncü kez gerçekleştirdiğ Lovemark araştırmasına göre en büyük değişiklikler cep telefonu ve GSM markaları arasında yaşandı. Cep telefonlarında Samsung, GSM’de ise Vodafone sempati kazanan markalar olurken Nokia beş yıllık galibiyetini sürdürmeyi başardı.
 
Doğruluğuna genel olarak inanılan kanı, markaların insanların hayatlarını ele geçirdiğini ileri sürmektedir. Ve de bunun kötü bir şey olduğunu… Fakat belki de bu döngü ters yönde işliyordur. Belki de hayat markaları ele geçiriyordur.

Saatchi&Saatchi’nin dünya CEO’su Kevin Roberts’in bu sözleri markalar dünyasının bütününe birkaç adım geri çekilip baktığınızda karşılaşacağınız tabloyu özetliyor. Markalar ‘insan’ ve ‘toplum’ davranışını eviriyor; fakat bundan önemlisi insan ve toplum davranışı markaları evirmeye muktedir gibi görünüyor. Hâl böyle olunca ürün ve hizmetlerin sunuluşları insanlar arasındaki ilişkiden öğrenip tüketiciyi kendine bağlamak için insani olguları kullanmayı seçiyor. Bu öğelerin başında ise ‘aşk’ geliyor. Markalar tutkulu bir âşık gibi kullanıcılara serenat yaparken kullanıcı aşık olduğu markaya sadakatle bağlanıyor.

Ne kavram ne de araştırma olarak Lovemarks yeni değil. MediaCat araştırmayı Ipsos KMG iş birliğiyle 2009’dan beri yürütüyor. Karşılaştırmalı tablolarda da açıkça görebileceğiniz üzere çalışmanın sonuçlarında yıllar içinde büyük değişiklikler gözlemlenmiyor. Bu sonuçlar ne şaşırtıcı ne de sıkıcı. Çünkü markanın âşık ettikten sonraki yegâne görevi şıpsevdi tüketiciyi aşkına sadık kılmayı başarmak.

Duygusal sıcaklığı ortaya koymanın ve markaların ihtiyaç duyduğu yeni türden ilişkiler yaratmanın tek yolu aşktan geçiyor. Bunu biliyoruz. Peki nasıl âşık ederiz? Daha da önemlisi, tüketicilerin kontrolündeki hızlı değişime karşılık vermenin yolunu nasıl sürdürürüz? İrlandalı ünlü radyo programcısı Frankie Byrne’ın bu konuda harikulade bir önerisi var: önce size saygı duymalarını sağlayın, çünkü ‘Saygı sivil giyimli aşktır’. Tüketicilerin markalar hakkında bilgi sahibi olmaları, kendilerine uygun bulmaları, markalar ile kurdukları bağın güçlenmesinde ve markayı sahiplenmesinde etkili oluyor. Bu şekilde kişiler sadece o markayı seçmekle kalmıyor, bir nevi o markanın savunucusu oluyor ve çevrelerini etkiliyor.

Türkiye’nin en sevilen ilk beş markasına baktığımızda son üç yıldır listeye giren markalarda şaşırtıcı bir değişim gözlenmediğini görüyoruz. Burada dikkat çeken nokta tüm markaların puanlarında ciddi bir düşüş gözlemlenmiş olması. Öyle ki Turkcell bu yıl puanını bir puan geriletmesine rağmen derecesini üç basamak yükseltmiş. Geçen yıl 57 puanla üçüncü sırada yer alan marka bu yıl 56 puanla birinci sırada yer alıyor. Turkcell geçen yılın birincisi Nokia’yla zirveyi paylaşıyor. Nokia’nın 2010’da 71 olan puanını 2011’de 67’ye bu yıl da 56’ya düşürdüğü gözlemleniyor. Geçen yılın 64 puanla ikincisi olan THY bu yıl da ikinciliği üç puan yükselen TTNET/Türk Telekom’la paylaşıyor. 2010’un beşincisi Coca-Cola geçen yıl listeye girememişti. Marka bu yıl ise 43 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Geçen yıl 43 puanla beşinci sırada yer alan Arçelik bu yıl sıralamada dördüncülüğe yükselmiş. Geçen yılın yedincisi İstikbal ise bu yıl ilk beşe girmeyi başarmış.
 
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.