Türkiye’nin kirli çamaşırları

Dünya Günü'nde sürdürülebilirlik vizyonunu paylaşan P&G, Türkiye'de en çok karşılaşılan lekelerden örnekler verdi.

22.04.2015 - 21:57 | Enes Taşkıran

P&G'nin medya konkuru sonuçlandı

Her yıl Dünya Günü‘nü içine alan haftayı “Dünya Haftası” olarak kutluyan P&G‘nin Küresel Sürdürülebilirlik Marka Direktörü Virginie Helias, P&G vizyonunu çalışanlarla paylaştı. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ile basınla buluşan Helias, bir maraton koşucusu ve 27 yıllık bir P&G’li.

Sözlerine; yıllar önce inovasyondan sorumlu olduğunu, o dönemde yaptıkları “2’si bir arada” şampuan ve “fosfatsız deterjan” gibi yeniliklerin aslında sürdürülebilirliğe hizmet ettiğinin farkına vardığını belirterek başlayan Helias, sürdürülebilirliği “bitişini asla göremeyeceğini düşündüğü bir maraton, çıtanın sürekli yükseldiği bir meydan okuma” olarak tanımladı.

3P dedikleri üç kademeli bir sürdürülebilirlik yaklaşımına odaklarından bahseden Helias, “Preserve”, “Partner” ve “Pioneer” olarak açıkladığı kavramlardan örnekler de paylaştı.

Dünya Günü'nde sürdürülebilirlik vizyonunu paylaşan P&G, Türkiye'de en çok karşılaşılan lekelerden örnekler verdi.

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu (solda) ve P&G Küresel Sürdürülebilirlik Marka Direktörü Virginie Helias

Virginie Helias, tasarım ve üretimde sürdürülebilirliğin düşünülerek hareket edildiği koruma (preserve) aşamasında Always (bizde Orkid) üretilirken oluşan atıkların çimento yapımında, Fairy‘den doğan atıkların ise otomobillerin yıkanmasında kullanıldığını ifade etti.

Ortaklık kurma (partner) aşamasında Unilever ile “I prefer 30 °” (30 °C’yi tercih ediyorum) başlıklı bir kampanyada ortak hareket ettiklerini belirten Helias, öncülük etme (pioneer) aşamasında da inovasyon ve sürdürülebilirlik zihniyetini iş yapış modellerine gömmek üzere, çevre ve toplum dahil tüm paydaşları düşündüklerini kaydetti.

En çok hangi lekeyle karşılaşıyoruz?

Sunumun ardından basının sorularını yanıtlayan Turnaoğlu ve Helias, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda atılan adımlar esnasında ürünlerin performansının da korunduğunu anlattıkları esnada söz, en yaygın leke tiplerine geldi.

Yaz kış bolca dondurma tüketilen Rusya’da, deterjan formülünde dondurmaya özel bileşenler bulunduğundan bahseden Turnaoğlu, Türkiye’de en sık karşılaşılan lekelerden de örnek verdi.

Turnaoğlu’nun aktardığına göre kirin yüzde 70’i toz. Bunun ardından çay, yemek sebepli yağ, saç boyası, ter, kozmetik ürün kaynaklı (ruj, fondöten vb.) ve çimen lekeleri Türkiye’deki çamaşırlarda en sık karşılaşılan leke tipleri.

P&G Türkiye’nin sürdürülebilirlik uygulamalarından örnekler

İnovasyon ve sürdürülebilirliği iş süreçlerinin merkezine yerleştiren P&G, yıllardır kendi sektöründe yenilikçi yatırımlarda bulunuyor. P&G bu kapsamda her yıl Ar-Ge’ye 2 milyar doların üzerinde kaynak ayırıyor.

Dünya Günü'nde sürdürülebilirlik vizyonunu paylaşan P&G, Türkiye'de en çok karşılaşılan lekelerden örnekler verdi.

P&G, Dünya Günü’nü içine alan haftayı her yıl “Dünya Haftası” olarak kutluyor.

Sürdürülebilir uygulamalar kapsamında kaynakları korumaya, yenilenebilir kaynaklar kullanmaya, inovatif ürün geliştirmeye ve kurumsal vatandaş bilinciyle hareket etmeye özen gösteren P&G Türkiye’nin, bugüne dek hayata geçirdiği başarılı sürdürülebilirlik uygulamalardan bazıları:

  • P&G Türkiye, üretim tesislerindeki atıkların yüzde 100’e yakınını geri dönüştürüyor.
  • P&G ambalajlarının yüzde 70’i geri dönüştürülebilen maddelerden (örneğin PET, HDPE ve kâğıt) imal ediliyor.
  • Türkiye’de deterjan paketlerinde kullanılan büyük, vakumlu, polietilen ve geri dönüşümlü torbalar yüzde 80 daha az ambalaj malzemesi gerektiriyor.
  • P&G bitmiş ürün nakliyesinde kullanılan araçların doluluğunu arttırarak toplam sevkiyat sayısını azaltmak ve iş ortaklarının da karbon ayak izi ve karbon salımını asgari düzeye indirmesini sağlamak için çalışıyor. P&G Türkiye lojistik ekibi, 2014/15 mali yılında nakliye verimliliğini arttırarak karbon salımını önemli ölçüde azalttı ve bu sayede P&G Avrupa Dünya Günü ve Temiz Gezegen ödüllerini alarak sürdürülebilirlikte Avrupa lideri oldu.
  • Bebek bezi üretimine hava sağlayan kompresör sisteminin çalışma konfigürasyonu yeniden tasarlanarak yıllık 340 ton CO2 salımı engellendi.
  • Deterjan üretiminde sülfat ve karbonat transfer sisteminin değiştirilmesi ile 600 dönümlük bir ormandaki ağaçların yıllık CO2 emilimi kadar karbon salımı engellendi.
  • Likit üretim tesisinde proses suyu tank seviyesindeki iyileştirme ile yılda yaklaşık 2400 ton su tasarrufu sağlandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.